Bankacılık sektöründe performans değerlendirme ve bir uygulama
Performance evaluation and an application ın the banking sector
  1. Tez No: 343895
  2. Yazar: HASAN VOLKAN SAVURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN ÇETİN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Günümüzde şirketlerin karlarını artırmak ve büyümelerini sürdürülebilir kılmak için yaptıkların planlarda ilk sırayı kurumsallaşma ve insan kaynağına yapılan yatırım almaktadır. İşletmeler en önemli rekabet gücü olan insan kaynağını yönetmek, çalışanlarının isteklerini ve beklentilerini doğru algılayabilmek için daha etkin politikalar geliştirme yönünde çalışmaktadır. Bankacılık sektörü gibi yurt içinde ve yurt dışında geniş bir alana yayılmış organizasyonların ise; çağın gerisinde kalmış, bilimsel ve teknolojik olarak desteklenmeyen yöntemler ile insan kaynağını yönetmesi olanaksızdır. Bu durumda kurum kültürüne ve çağın gerektirdiği metotlara uygun performans değerlendirme yöntemlerinin insan kaynakları yönetiminde uygulanmasını zorunlu kılmaktadır. Yapılan değerlendirmeler neticesinde bu çalışmada; Türkiye?nin önde gelen bankalarından bir tanesinde etkin bir kariyer yönetimi gerçekleştirmek adına bankanın mevcut performans değerlendirme süreci gözden geçirilmiştir. Çalışanların beklentilerine cevap vermesi ve kurum kültürüne uygun olması sebebiyle 360 derece performans değerlendirme yöntemi kullanılmıştır. Performans değerlendirme formları ise; alanında uzman kişilerin görüşleri dikkate alınarak bankacılık sektöründe çalışanlarda bulunması gereken yetkinlikler temel alınarak oluşturulmuştur. Çalışanların bireysel performans değerlendirmelerinin yanı sıra bankacılık uygulamalarına ilişkin gerçekleştirdikleri faaliyetlerde göz önünde tutularak performans değerlendirme süreci zenginleştirilmiştir. Bankanın iki farklı şubesinde çalışanlar için performans değerlendirmesi yapılmış ve mevcut sistem ile önerilen model karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda yeni performans değerlendirme modelin uygulanmasının bankanın kariyer yönetimini daha da etkinleştireceği sonucuna ulaşılmış olup banka genelinde uygulanabilmesi için öneri ve tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, institutionalization and investment in human resources take the first place at the plans of companies to increase their profits and to ensure the sustainability of their growth. Enterprises are working to manage human resources as the most important competitive strength, to detect desires and expectations of their employee right and working to develop more effective policies. In the banking sector, such as operating in a broad range of domestically and abroad, it is impossible to manage human resources with outdated, as unsupported by scientifically and technologically methods. This condition makes it necessary to perform proper performance evaluation methods, compatible with corporate culture and required by age in human resources management.As a result of the assessments made in this study, has been reviewed the current performance evaluation process, in order to actualize effective career management in one of the leading banks in Turkey. The 360 degree performance evaluation method was used, because it is appropriate to respond to the expectations of employees and the corporate culture. The performance evaluation forms are created with taking into account the opinions of experts in the field of people who work in the banking sector and based on the competencies that should be present. In addition to performance evaluations of individual employees, also taking into consideration their activities related to banking practices and the performance evaluation process is enriched. Performance evaluation was carried out for the employees in two different branches of the Bank and the existing model is compared with the proposed model. Line with the results, the implementation of the new performance evaluation model will activate bank?s career management more and suggested and recommended to implement this model bank-wide.