Elastik zemine oturan kademeli tımoshenko kirişinin serbest titreşimlerinin incelenmesi
Analysis of free vibrations of stepped timoshenko beam on elastic foundation
- Tez No: 343903
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik ve Mukavemet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bina temelleri, otoyol ve demiryolu yapıları ve geoteknik uygulamalarında elastik zemine oturan kiriş problemi ile sıkça karşılaşılmaktadır. Bu nedenle konuyla ilgili çok sayıda çalışma yapılmıştır. Statik veya dinamik yük etkisindeki bu kirişler sabit veya değişken kesitli olabilmektedir. Kesiti kademeli olarak değişen kirişler, malzeme ağırlığını azaltmak veya mühendislik gereksinimlerini karşılamak amacıyla oluşturulmaktadır. Bu çalışmada en kesiti ani olarak değişen ve iki parçadan oluşan, açıklığı boyunca elastik zemine oturan bir konsol kirişin serbest titreşimleri Timoshenko kiriş teorisi çerçevesinde incelenmiştir. Sonuçları karşılaştırabilmek amacıyla Euler-Beroulli kirişi için de çözüm yapılmıştır. Elastik zemin için Winkler zemin modeli kullanılmıştır. Kiriş hareket denklemlerindeki çökme ve dönme ile ilgili girişimler kaldırıldıktan sonra diferansiyel denklemlerin kapalı çözümleri trigonometrik ve hiperbolik fonksiyonlar yardımıyla elde edilmiştir. Probleme ait sınır ve süreklilik koşulları kullanılarak elde edilen homojen denklem takımının sayısal çözümünden sistemin doğal frekansları ve bu frekanslara ait mod şekilleri elde edilmiştir. Sayısal sonuçlar kirişin zemine oturmaması durumu için de elde edilmiş olup, Timoshenko ve Euler-Bernoulli kirişi için elde edilen sonuçlarla karşılaştırmalı olarak ilgili tablolarda ve şekillerde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The problem of beam on elastic foundation is encountered frequently on foundation of buildings, highways, railways and geotechnical applications. Therefore a great number of studies have been done on this subject. The beams subjected to static or dinamic loads, might have constant or variable cross-section. Stepped beams are created in order to save weight or satisfy various engineering requirements. In this study, free vibrations of a cantilever beam that consists of two pieces, has cross-section changes abruptly and rests on elastic foundation are examined within the framework of Timoshenko beam theory. The solution is also made for Euler- Bernoulli beam to compare the results. The Winkler foundation model is used as foundation model. After removing the coupling on displacement and rotation in the beam governing equations, closed form solutions of the differential equations are obtained by using trigonometric and hyperbolic functions. Boundary and continuity conditions are used to obtain homogenous equations. Natural frequencies of the system and mode shapes related to these frequencies are obtained from the numerical solution of these homogenous equations. Numerical results are also for the case in which there is no foundation. These results are compared with the results of Timoshenko and Euler- Bernoulli beams and given in the related tables and figures.