Bazı endemik Centaurea L. (Asteraceae) türlerinin anatomik yönden incelenmesi
An anatomic study on selected endemic Centaurea L. (Asteraceae) species from Turkey
- Tez No: 259863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL COŞKUNÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada Centaurea L. (Asteraceae) cinsine ait yedi endemik türün, gövde ve yaprak anatomileri incelenmiştir. İncelenen türler 2005 ve 2008 yıllarında Türkiye'nin değişik bölgelerinde yapılan arazi çalışmalarında toplanmıştır. Toplanan örneklerin bir kısmı kurutularak herbaryum örneği haline getirilmiş ve Türkiye Florası kitabına göre teşhis edilmiştir. Bir kısmı ise anatomik incelemelerde kullanılmak üzere alkolde muhafaza edilmiştir. Anatomik incelemeler stok materyalinden elle ve/veya mikrotomla alınan ve uygun boyama teknikleri ile boyanan kesitler üzerinde gerçekleştirilmiştir.Yapılan incelemelerde taksonların genel anatomik özellikleri birbirine benzer olmakla birlikte, incelenen taksonlar aralarında önemli sayılabilecek bazı farklılıkların da olduğu tespit edilmiştir. Tespit edilen başlıca anatomik farklılıklar şu şekilde özetlenebilir. İncelenen taksonlardan yalnızca C. appendicigera ve C. kilaea'da gövde epidermisinin hemen altında klorenkima adı verilen belirgin bir doku bulunurken, C. armena türünün korteksinde ve öz bölgesinde gruplar halinde sklerankima hücreleri ve öz bölgesinde ise çok geniş hücreler arası boşluklar tespit edilmiştir. Benzer şekilde C. kilaea ve C. hedgei türlerinin orta damar bölgelerinde belirgin şekilde kambiyum tabakası bulunmaktadır. Tespit edilen diğer önemli farklılıklar arasında C. helenioides'te yaprakların hipostomatik, çalışılan diğer türlerde ise amfistomatik, C. hedgei'de yaprakların bifasiyal ve diğer türlerde ise ekvifasiyal olması sayılabilir.
Özet (Çeviri)
In the present study, seven endemic Centaurea L. (Asteraceae) species collected from different area of Turkey in 2005 and 2008 were investigated in terms of stem and leaves anatomy. Firstly some of the collected specimens were identified according to the traditional methods and stored as herbarium specimens; some of the specimens were stored in ethyl alcohol for the anatomical examination. The sections taken from both stem and leaf by using razor blade and/or microtome were stained with special methods and observed by light microscope (LM) in order to determine the anatomical properties of the examined taxa.Although the general anatomical properties of the examined taxa are similar, there are some important differences among the examined taxa listed in the following. There is a distinct chlorenchyma tissue below the stem epidermis in the C. appendicigera and C. kilaea. A cluster of sclerenchymatic cells together with several big intercellular spaces in the stem of C. armena. Similarly, there are a distinct cambium tissue with 2-3 layer in the leaves of C. kilaea and C. hedgei. Lastly, all the leaves of the examined taxa are amphistomatic except for C. helenioides and C. hedgei is bifacial except for the rest of the examined taxa.