İznik Gölü'nde kerevit vebasının son durumu
The Present stuation of cryfish plague in Lake İznik
- Tez No: 34397
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ERGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ülkemiz sularındaki kerevitlerde ( Astacus leptodaetylus leptodaetylus ) görülen kerevit vebasının son durumu iznik Gölü örnek alınarak incelenmiş ve hastalık etkeni olan Aphanomyces astaci 'nin izolasyon olanakları -araştırılmıştır. Semptomlu 100 örnekten hazırlanan taze ezme preparatlarda A. astaci 'nin tipik hifa yapısı ve saf suda 16°C'de 10 saat sonra sporulasyonu gözlenmiştir. RGY agar, saburoud agar ve corn meal ağarda yapılan ekimler ise sekonder bakteri ve mantar üremeleri nedeniyle saf olarak izole edilememiştir. Kerevit vebasının Türkiye'de ortaya çıktığı tarih gözönüne alınırsa, iznik Gölündeki av miktarının bugün belli bir düzeyi geçememesi ve elde edilen örneklerde hastalık etkeninin saptanması bize bu hastalımın kerevit populasyonu üzerinde hala etkili olduğunu kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The present situation of crayfish plague in Lake Iznik. The present situation of the plague on the crayfish living in our country's inland waters was examined in the Lake Iznik as a sample and the posibilities of isolation of the plague agent, Aphanomyces astaci, were investigated. In fresh smear prepared from infected samples showing symptoms of the plague, the typical hyphal structure of A. astaci and after 10 hours, at 16°C in the distilled water the sporulation were observed. Culture of the agent on RGY agar, saburoud agar and corn meal agar could not be achieved purely due to seconder contamination of bacteria and fungi. ?32-