Endemik Centaurea fenzlii reichardt türünün antimikrobiyal ve antioksidan aktivitesi
Antimicrobial and antioxidant activities of endemic Centaurea fenzlii reichardt
- Tez No: 521552
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN ERGENE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Asteraceae (Compositae) familyasından olan Centaurea L. cinsinin Türkiye'de 168 türü bulunmaktadır. Çoğu endemik olan Centaurea türleri kullanılarak çok sayıda biyoktivite çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmada da, Centaurea fenzlii Reichardt türünün antimikrobiyal ve antioksidan aktivitesinin incelenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla çiçeklenme döneminde toplanan bitkinin toprak üstü kısımlarından farklı polaritelerdeki çözücüler ile ekstreler hazırlanmıştır. Elde edilen ekstrelerin patojenik bakterilere karşı gösterdiği antibakteriyal etkilerini belirlemek amacıyla, Staphylococcus aureus ATCC 25923, Escherichia coli ATCC 25922, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Klebsiella pneumonia ATCC 700603 kullanılmıştır. Bitki ekstrelerinin antifungal etkileri belirlemek amacıyla Candida crusei ATCC 6258 kullanılmıştır. Antioksidan kapasite, bitkilerin metanol ve diklorometan ekstreleri kullanılarak DPPH (2,2-difenil-1-pikrilhidrazil) yöntemiyle test edilmiştir. Sonuçlara göre Centaurea fenzlii Reichardt bitkisinin metanolik ekstresinin EC50 (μg/mL) değeri 61.682 olarak saptanmıştır. Ayrıca Centaurea fenzlii Reichardt bitkisinin metanol ekstresinin total Folin-ciocalteu yöntemiyle toplam fenol içeriği de belirlenmiştir. Toplam fenolik içerik belirlemede standart olarak Gallik asit kullanılmıştır. Bitki ekstrelerinden elde edilen en yüksek fenolik madde miktarı 16.72 GAE/mg ile metanol ekstresindendir. Antimikrobiyal aktivite tayini çalışmalarında, metanol ve diklorometan ekstrelerin Gram (+) bakterilere karşı, Gram (-) suşlara göre daha etkili oldukları gözlenmiştir. Sonuçlara göre, metanol ekstresi özellikle C. crusei'ye karşı yüksek antifungal etki göstermektedir. Literatürde Centaurea fenzlii Reichardt ile ilgili bir çalışma bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
There are 168 types of the genus Centaurea L. Asteraceae (Compositae) in Turkey. Most bioactivity studies have been done using the endemic species Centaurea. In this study it was aimed to examine the antimicrobial and antioxidant activity of Centaurea Fenzlii Reichardt. For this purpose, the extracts were prepared with plants which was collected during flowering time by different polarities solvents. The antibacterial effect of extract investigated against to Staphylococcus aureus ATCC 25923, Escherichia coli ATCC 25922, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Klebsiella pneumoniae ATCC 700603 was used. Candida crusei ATCC 6258 to determine antifungal effects of plant extracts was used. Antioxidant capacity of plants was tested by DPPH (2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl) method using methanol and dichloromethane extracts. According to the results, EC50 (mg / mL) value was determined 61,682 for methanol extract of the Centaurea Fenzlii Reichardt. Also, the total phenol content was determined by Folin-Ciocalteu method for methanol extract of the Centaurea Fenzlii Reichardt. Gallic acid was used as a standard to determine the total phenolic content. The highest amount of phenolic compounds from plant extracts were obtained as 16.72 GAE / mg from methanol extracted. Antimicrobial activity assay studies were observed that the methanol and dichloromethane extracts were more effective against to Gram (+) bacteria than Gram (-) bacteria. According to these results, methanol extract is particularly showed a high antifungal effect against to C. crusei. There is no study about the Centaurea Fenzlii Reichardt in the literature.