Bazı Centaurea sp. türlerinin in vivo ve in vitro koşullarda çimlenme olanaklarının araştırılması
Germination possibilities in vivo and in vitro conditions of some Centaurea sp.
  1. Tez No: 398798
  2. Yazar: SEVDA DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmada, endemik ve tehlike altındaki Centaurea fenzlii ve Centaurea derderifolia türlerinin in vivo ve in vitro tohum çimlenmesi araştırılmıştır. In vivo çimlendirmede sterilize edilen petri kaplarına distile su ile nemlendirilen steril kurutma kağıtları serilmiş ve üzerine tohumlar pens yardımıyla yayılarak yerleştirilmiştir. Petri kapları kapakları kapatılarak 16 saat aydınlık/8 saat karanlık ve 25°C sıcaklıktaki iklim odasında çimlenmeye alınmıştır. In vitro çimlenmede ise sterilizasyon işlemini takiben tohumlar MS (Murashige ve Skoog,1962), B5 (Gamborg ve ark. 1968), SH (Shenk ve Hildebrandt, 1972) ve WH (White, 1963) ortamlarında her ortamda 6'şar tohum olacak şekilde 16 saat aydınlık/8 saat karanlık koşullarda, 25°C sıcaklıktaki iklim odasında kültüre alınmıştır. Araştırma sonucunda C. fenzlii ve C. derderifolia tohumlarında WH ortamında çimlenme yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, germination possibilities of this plant were investigated in in vivo and in vitro conditions. In in vivo germination, filter paper moistened with distilled water and autoclaved was located into sterilized petri dishes and then seeds were placed. Petri dishes were taken to germinate by closing the lid of them for 16 hours light/8 hours dark in a climate room at 25 °C. In vitro germination, after the sterilization process, seeds were cultured in MS (Murashige and Skoog, 1962), B5 (Gamborg et al., 1968), SH (Shenk and Hildebrandt, 1972) and WH (White, 1963) medium to be 6 seeds.in each medium for 16 hours light / 8 hours. As a result the study Centaurea seeds were germinated high in WH medium conditions without any problem.