Yapay sinir ağı yöntemleriyle hipertansiyon teşhis sistemi geliştirilmesi
Developing hypertension diagnostic system with artificial neural networks techniques
- Tez No: 344033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECAATTİN BARIŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Nefroloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Nephrology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde birçok hastalığın tedavisi mümkün olduğundan, doğru teşhis büyükönem taşımaktadır. Bu sebepten hekimlere doğru ve hızlı teşhis koyabilmelerikonusunda yardımcı olabilmek için, Yapay Zekâ Yöntemlerinin geliştirilmesi sonderece önemlidir. Bu çalışmada 150 hastadan alınan veriler işlenerek bilgisayaraaktarılmıştır. Bu verilere Yapay Sinir Ağı (YSA) modelleri uygulanmıştır. Eldeedilen sonuçlar normal veya hasta olacak şekilde sınıflandırılmıştır. Böyleliklehekimlere hastalık teşhisi yaparken yardımcı olacak bir sistem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As many of the ilnesses can be cured today, correct diagnosis is very crucial. For thatreason it is very important to develop Artificial Intelligence Techniques in order tohelp physicians diagnose correctly and quickly. In this study, the data obtained from150 patients were processed and recorded to computer. These data, Artificial NeuralNetwork (ANN) models are applied. The obtained results were classified as normalor abnormal. Thus, a system which will help physicians in the diagnosis process hasbeen developed.