Piridin bazlı rutenyum metatez katalizör sentezi ve katalitik uygulamaları
Synthesis and catalytic applications of pyridine based ruthenium metathesis catalyst
- Tez No: 344034
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tezde, piridin sübstitüeli rutenyum alkiliden katalizörü, [(PCy3)(Py)2Cl2Ru=CHPh], sentezlendi ve çeşitli ROMP reaksiyonlarındaki katalitik performansı araştırıldı. Fonsiyonel gruplu oksanorbornen monomerleri sentezlendi (ekzo-PhONDI, ekzo-FPhONDI, ekzo-ClPhONDI, ekzo-BrPhONDI, ekzo-IPhONDI). Fonksiyonel gruplu monomerlerin halka açılımı metatez polimerizasyonu (ROMP) ve rutenyum katalizörü, [(PCy3)(py)2Cl2Ru=CHPh], kullanarak ekzo-N-metil-oksanorbornen-5,6-dikarboksimid ile kopolimerizasyonları gerçekleştirilerek yeni poli(ekzo-N-halofenil-oksanorbornen-5,6-dikarboksimid-ko-ekzo-N-metil-okzanorbornen-5,6-dikarboksimid) polimerleri edildi. Elde edilen homo- ve kopolimerler jel geçirgenlik kromatografisi (GPC), 1H NMR, 13C NMR, diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) ile karakterize edildi. ROMP kopolimerleri dimetil formamidde çözüldü, nanoiletken kopolimer elde etmek için LİBF4 tuzu eklendi ve yüzeyleri SEM ile incelendi. İletkenlik ölçümleri LİBF4 tuzu içeren ROMP kopolimerlerinin ince filmleri ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, pyridine substituted ruthenium alkylidene catalyst, [(PCy3)(Py)2Cl2Ru=CHPh], was synthesized and its catalytic performance was investigated in several ROMP reactions. Functionalized oxanorbornene monomers were synhesized (exo-PhONDI, exo-FPhONDI, exo-ClPhONDI, exo-BrPhONDI, exo-IPhONDI). The ring-opening metathesis polymerization (ROMP) and copolymerization of these functionalized monomers with exo-N-methyl-oxanorbornene-5,6-dicarboximide were carried out with ruthenium catalyst, [(PCy3)(py)2Cl2Ru=CHPh] to yield novel poly(exo-N-halophenyl-oxanorbornene-5,6-dicarboximide-co-exo-N-methyl-oxanorbornene-5,6-dicarboximide)s. The resulting homo- and co-polymers were characterized by means of gel permeation chromatography (GPC), 1H NMR, 13C NMR, differential scanning calorimetry (DSC). The ROMP copolymers were dissolved in dimethyl formamide, doped with LiBF4 salt to obtain nanoconductive copolymers and their surfaces were investigated by SEM. The conductivity measurements were carried out on thin films of the ROMP copolymers containing LiBF4 salts.