Bootstrap dendritik nöron model yapay sinir ağı
Bootstrapped dendritic neuron model artificial neural network
  1. Tez No: 780821
  2. Yazar: ELİF ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL EĞRİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Dendritlerin yapay sinir ağı modeline ilave edildiği dendritik nöron model yapay sinir ağı, zaman serilerinin analizi için literatürde kullanılan diğer yapay sinir ağı yöntemleriyle karşılaştırıldığında daha iyi performans göstermeyi başarmıştır. Bu çalışmada bootstrap dendritik nöron model yapay sinir ağı yöntemi önerilerek bu yöntemin performansı, BIST100 zaman serileri üzerinde çeşitli istatistiklere göre derin bir yapay sinir ağı olan uzun-kısa dönem hafıza, yüksek dereceli bir yapay sinir ağı olan pi-sigma ve bootstrap hibrit yapay sinir ağı ile karşılaştırılmıştır. Uygulamanın sonucunda bootstrap dendritik nöron model yapay sinir ağı, genel olarak tüm istatistiklerde en iyi sonuçları üretmiştir. Özellikle bootstrap dendritik nöron modelin düşük standart sapmaya sahip olması diğer üç yönteme nazaran bir tercih nedeni olarak göze çarpmıştır. Bootstrap dendritik nöron model yapay sinir ağının, zaman serilerinin analizi için diğer yapay sinir ağı yöntemlerine tercih edilebileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The dendritic neuron model artificial neural network, in which dendrites are added to the artificial neural network model, has managed to perform better when compared to other artificial neural network methods used in the literature for time series analysis. In this study, bootstrap dendritic neuron model artificial neural network method is proposed and the performance of this method compared with long-short term memory as a deep artificial neural network, pi-sigma as a high-order artificial neural network and bootstrap hybrid artificial neural network according to various statistics on BIST100 time series. As a result of the application, the bootstrap dendritic neuron model artificial neural network generally produced the best results in all statistics. In particular, the low standard deviation of the bootstrap dendritic neuron model stood out as a reason for preference compared to the other three methods. It is predicted that Bootstrap dendritic neuron model artificial neural network can be preferred to other artificial neural network methods for time series analysis.