Sıçanlarda oluşturulan siyatik sinir hasarında endotelin-a reseptör antagonisti BQ-123'ün etkisi
The effect of endothelin-a receptor antagonist BQ-123 on the sciatic nerve injury in rats
- Tez No: 344155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada endotelin-A reseptör antagonisti BQ-123'ün sinir rejenerasyonu üzerine etkisinin araştırılması planlandı. Toplam 21 adet Wistar-Albino cinsi sıçan her grupta 7 adet olacak şekilde 3 gruba ayrıldı. Grup 1'de, sadece siyatik sinir diseksiyonu yapıldı, hasar oluşturulmadı. Grup 2'de, sinir diseksiyonunu takiben uygun anestezi altında 54 newton sabit basınç uygulayan klemp ile siyatik sinirde hasar oluşturuldu. Grup 3'de, sinir diseksiyonunu takiben hasar oluşturulup BQ-123, 1 mg/kg/gün olmak üzere, hasardan hemen sonra, hasar sonrası 1. gün ve hasar sonrası 2. gün, 3 kez i.v. olarak uygulandı. Sinir rejenerasyonunu değerlendirmek için deney sonrası 7, 14, 21 ve 30. günlerde siyatik fonksiyonel indeks (SFİ) değerlendirildi ayrıca hasardan hemen sonra ve hasar sonrası 30. günde anestezi altında elektrofizyolojik kayıtlama yapılarak aksiyon potansiyeli eğrilerinde latans değerleri, tepe-tepe amplitütü ve maksimal pozitif yöndeki pik değerleri ölçüldü. Verilerin istatistiksel analizi ile BQ-123 uygulanmış olan grup 3'de SFİ değerlerinin daha hızlı düzeldiği ve aynı zamanda elektrofizyolojik kayıtlarda değişiklik oluştuğu saptandı. Bu sonuçlar, BQ-123'ün siyatik sinir hasarının iyileşmesinde nöroprotektif etkisinin olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study it is planned to show the effects of BQ-123 on nerve regeneration. Twenty one Wistar-albino rats divided into three equal groups which containing seven rats. Groups were planned as follows: In group 1 only sciatic nerve dissection was performed and no injury was produced; in group 2 only sciatic nerve injury was performed after nerve dissection with a clamp which had a constant pressure of 54 newton under general anestesia and no other treatment was given; in group 3 sciatic nerve injury was performed after the nerve dissection and BQ-123 (i.v, 1 mg/kg/day) was given three times as soon after sciatic nerve injury, one day after and two day after sciatic nerve injury. At the begining of experiment and then at 7th, 14th, 21th and 30th days sciatic functional index (SFİ) was scored likewise electrophysiologic tests were performed soon after and thirty days after sciatic nerve injury under general anesthesia. Latance, peak to peak amplitüde and maximum positive peaks were measured. After the statistical analysis of the data, it was found out that in group 3; which was given BQ-123, SFI was better than the other groups in group 3 and this regenerative data were supported by electrophysiological data. This conclusion suggest that BQ-123 can have neuroprotective effect on nerve injury.