Abortus etiyolojisinde embriyonal ve parental genetik faktörlerin değerlendirilmesi
The evaluation of embrional and parental genetic factors in abortion etiology
  1. Tez No: 344191
  2. Yazar: SİNEM ATİK YALÇINTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZTÜRK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: Spontan veya tekrarlayan gebelik kayıplarında genetik etiyolojide sadece maternal değil, fetal ve paternal genetik faktörlerin de rolü olup olmadığının belirlenmesidir. Bu amaçla anne, baba ve düşük materyaline ait çeşitli polimorfizmlerin ve düşük materyalindeki sayısal kromozomal anomalilerin analizi hedeflenmiştir. Yöntem: Bu çalışmaya iki ya da daha fazla düşüğü olan 56 kadın ve bu kadınların eşleri, kontrol grubu olarak en az iki yaşayan çocuğu olan ve hiç spontan abortusu olmayan 43 kadın ve bu kadınların eşleri, ayrıca herhangi bir gebeliği spontan olarak sonlanan 22 anne ve bu annelere ait 23 düşük materyali dokusu dahil edilmiştir. Tüm gruplara ait toplam 243 örnekten genomik DNA izolasyonu sonrası, Faktör V Leiden (FVL), Protrombin G20210A, MTHFR C677T, MTHFR A1298C, PAI-1 5G/4G, ACE I/D, eNOS E298D, Apo E E2/E3/E4, VEGF A C936T, VEGF A C2578A, VEGF A C405G, VEGF A C460T polimorfizm analizleri için Real Time PCR yöntemi, düşük materyallerine ait analiz için QF-PCR yöntemi kullanılmıştır. Tüm habituel abortus çiftlerine (112 birey) sitogenetik analiz yapılmıştır. Bulgular: 23 düşük materyalinden 7 tanesinde sayısal kromozomal anomali (iki trizomi 21, iki trizomi 13, iki triploidi, bir monozomi X) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: It was aimed to determine whether fetal and paternal genetic factors not only maternal factors have any role in genetic etiology of spontaneous or recurrent pregnancy losses. With this purpose, analysis of various polymorphisms in mother, father and abortion material, and numerical chromosomal anomalies in abortion materials were planned. Material and Methods: 56 women with two or more spontaneous abortions and their husbands, 43 women with two or more living children, without any spontaneous abortion and their husbands as control group, and 22 women with a spontaneous abortion and their 23 abortion materials are included in this study. Real Time PCR was used for analysis of FVL, Protrombin G20210A, MTHFR C677T, MTHFR A1298C, PAI-1 5G/4G, ACE I/D, eNOS E298D, Apo E E2/E3/E4, VEGF A C936T, VEGF A C2578A, VEGF A C405G, VEGF A C460T polymorphisms, QF-PCR was used for analysis of abortion materials after genomic DNA isolation in total of 243 samples of all groups. Cytogenetic analysis was done to all recurrent pregnancy couples (112 people). Results: In 7 of 23 abortion materials, numerical chromosomal anomaly was detected (trisomy 21 in two, trisomy 13 in two, triploidy in two, monosomy X in one).