Missed abortus gebeliklerinin vakum aspirasyon ile sonlandırılmasında vaginal misoprostol uygulanmasının sonuçları
The effect of i̇ntravagi̇nal mi̇soprostol i̇n termi̇nati̇on of mi̇ssed aborti̇on by vacuum aspi̇rati̇on
- Tez No: 661429
- Danışmanlar: DR. LEVENT YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Missed abortus gebeliklerinin vakum aspirasyon ile sonlandırılmasında vaginal misoprostol uygulanmasının sonuçları. Amaç: ilk trimester missed abortuslarda küretaj sonrası ofis histeroskopi yaparak, vakum aspirasyon öncesi servikal dilatasyon ve terminasyon için vaginal misoprostol kullanımının etkinliğinin ve abortus etiyolojisinde konjenital ve akkiz uterin anomalilerinin dağılımını araştırdık. Materyal ve metod: Mart 2008 ile Aralık 2009 tarihleri arasında Bakırköy Dr Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisinde missed abortus tanısı ile küretaj uygulanan ve sonrasında postabortal H/S için tekrar başvuran 100 hasta alındı. Olgular rastgele iki gruba ayrılacak, birinci grup 50 hastaya misoprostol tablet vajinal uygulama sonrası İnkomplet olduğunda revizyone küretaj yapıldı. İkinci grup 50 hasaya doğrudan terapotik küretaj yapıldı. Hastalar ilk adetin bitiminden sonraki 3—4 gün içinde ofis histeroskopi ile uterin patolojiler açısından değerlendirildi. Verilerin değerlendirilmesinde anlamlılık p0,05) Sonuç: misoprostol küretaj öncesi servikal olgunlaşmada etkin bir ajandır. Endometrial kavitenin boşaltılmasında cerrahinin daha kolay ve ağrısız yapılmasına katkısı vardır. Misoprostol uygulanan olguların histeroskopik kontrollerinde edinsel adezyonlara daha az rastlanılması nedeniyle erken gebeliklerin sonladırılmasında tercih sebebi olabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The effect of intravaginal misoprostol in termination of missed abortion by vacuum aspiration Objective: intrauterine adhesion formation congenital and acquired uterine anomalies have been investigated by office hysteroscopy in patients with missed abortion who terminated by either vacuum aspiration or intravaginal misoprostol administration followed by vacuum aspiration. Materials and methods: Between March 2008 and December 2009 at Bakirkoy Dr. Sadi Konuk Education and Research Hospital 100 patients with missed abortion involved in the study. Patients were divided randomly into two groups; the first group with 50 patients was treated with vaginal misoprostol tablets and vacuum aspiration of the incomplete abortion while the second group of 50 patients was treated by vacuum aspiration. All the patients were evaluated by office hysteroscopy and for the determination of intrauterine adhesion formation and uterine anomalies after the occurrence of subsequent menstrual period.