Psoriasisde hücresel stres, oksidatif stres ve oksidatif DNA hasarının PASİ skoru ile ilişkisi
Relationship between cellular stress, oxidative stress, oxidative DNA damage and PASI score in psoriasis
  1. Tez No: 344192
  2. Yazar: FUNDA KIRTAY TÜTÜNCÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÜLKER ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Dermatoloji, Biochemistry, Dermatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç:Psoriazis toplumda sık görülen kronik inflamatuvar bir hastalıktır. Daha önce yapılmış araştırmalarda hastalığın artmış oksidatif stres ile ilişkisi olduğunu düşündüren bulgular vardır. İMA yeni tanımlanmış bir oksidatif stres belirtecidir ve psoriasis hastalarında düzeyleri yüksek saptanmıştır. 8-OHdG düzeyi Oksidatif DNA Hasarı belirtecidir. Isı şok proteinleri hücresel stres varlığında tüm hücreler gibi keratinositler tarafından da sentezlenir ve yükselmiş düzeyleri hücreyi ileri oksidatif hasara karşı korur. Psoriasiste hastalığın klinik evrelendirilmesi için Psoriasis Area Severity İndeks(PASİ) kullanılır. Bu skor baş, gövde, alt ve üst ektremitelerdeki lezyonların şiddeti ve yaygınlığı dikkate alınarak yapılır. Bu çalışma psoriasis hastalarında PASİ skoru ile Hücresel stres, Oksidatif stres düzeyi ve Oksidatif DNA hasarı düzeyi arasındaki ilişkiyi saptamayı amaçlamaktadır. Yöntem:Çalışmaya katılan gönüllüler üniversitemize başvuran 39 psoriasis hastası ve bu hastalar ile benzer demografik özellikler gösteren 39 sağlıklı bireyden oluşmaktadır. İma düzeyleri spektrofotometrik yöntemle, Isı şok proteini olan Hsp27 ve Oksidatif DNA Hasarı belirteci olan 8-OHdG düzeyleri ELİSA yöntemi ile çalışılmıştır. Bulgular:Araştırmanın verileri SPSS 19,0 istatistik programı kullanılmıştır. Çalışmamızda hasta grubunda ortalama İMA düzeyi 0,883±0,090, kontrol grubunda İMA düzeyi 0,889±0,107 olarak tespit edildi. İki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görüldü.Psoriasis vakalarının şiddetine göre de İMA düzeyleri açısından anlamlı bir fark olmadığı saptandı. Ortalama serum 8(OH)dG düzeyi hasta grubunda 25,5±5,9; sağlıklı bireylerde ise ortalama 24,8±7,1 olarak tespit edildi. İki grup arasında ortalama serum 8(OH)dG düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görüldü. 8 OHdG düzeyleri ile hastalığın şiddeti arasında bir fark olmadığı saptandı. Hasta grubunda ortalama serum Hsp 27 düzeyi 31,7±75,0; sağlıklı bireylerde ise ortalama 4,2±1,1 olarak saptandı. İki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu tespit edildi. Ancak bu farkın birkaç hastanın aşırı yüksek sonucundan kaynaklanmakta olduğu görüldü. Sonuç: Elde edilen bulgular, psoriasisli hastalarla sağlıklı bireyler arasında oksidatif stres belirteçleri olarak kabul edilen İMA ve 8(OH)dG arasında anlamlı bir fark olmadığını; hem oksidatif stres belirteci hem de hücre büyüme ve farklılaşmasının göstergesi olan Hsp 27 düzeylerinde anlamlı bir fark olduğunu ortaya koymuştur. Genetik ve çevresel farklılıklar psoriasisde önemli yer tutmaktadır. Ülke çapında daha geniş hasta gruplarında yapılacak çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic inflammatory disease that affect the 1-3% society over the world. Increased oxidative stress has been previously shown to correlate with psoriasis research. Ischemia modified albumin, a marker of oxidative stress in a newly defined and IMA levels were higher in patients with psoriasis. Oxidative stress in many diseases such as psoriasis causes oxidative DNA damage. 8 OHdG level marker of oxidative DNA damage. Heat shock proteins are present in all cells in the presence of cellular stress, such as synthesized by keratinocytes and protects the cell against increased further oxidative damage levels. For the clinical staging of the disease psoriasis area severity index (PASI) is used. This score is done with head, trunk, upper and lower extremity considering the severity and extent of the lesions. This study in psoriasis patients of cellular stress, oxidative stress levels and oxidative DNA damage and to determine the relationship between the level of PASI score is done. Volunteers who participated in the study with 39 patients with psoriasis patients and 39 healthy individuals were similar demographic characteristics. The data were evaluated using SPSS 19.0 statistical software. These 39 patients with psoriasis in a balanced manner consisted of mild, moderate and severe cases of psoriasis. In our study, the level of IMA 0,883 per patient group and the control group was found in 0.889 IMA level. We found no significant difference between the two groups. Also according to the severity of cases of psoriasis found no significant difference in the levels of IMA. In our study, the mean serum 8 OHdG levels in patients 25.5 ± 5.9; 24.8 ± 7.1, the average was found in healthy individuals. We found no significant difference between the two groups. Also according to the severity of cases of psoriasis found no significant difference in the levels of 8 OhdG. In our study, patients with a median serum levels of Hsp27 31.7 ± 75.0, the mean was 4.2 ± 1.1 was found in healthy individuals. In our study, we found that the difference between the two groups was statistically significant. However, this difference was due to the result of too high a few patients. Genetic and environmental differences are important in psoriasis. Given these differences in a more comprehensive studies are needed across the country.