Akut gastroenteritli olgularda norovirüs araştırılmasında ELISA ve PCR yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of ELISA and PCR methods in norovirus research of cases with acute gastroenteritis
  1. Tez No: 344193
  2. Yazar: ARİF AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER AKÇALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
İshal her yıl dünyada yaklaşık 1.5 milyar insanı etkileyen küresel bir sağlık sorunudur. Akut gastroenteritler tüm dünyada yaygın olarak görülen enfeksiyon hastalıkları arasında yer almakta ve ciddi bir halk sağlığı sorunu oluşturmaktadır; özellikle çocuklar hastalıktan etkilenen grupta yer almaktadır. Gelişmekte olan ülkelerde akut barsak enfeksiyonları, solunum yolları enfeksiyonlarından sonra çocuk morbititesinin ve sağlık harcamalarının önemli bir kısmını teşkil etmektedir. Dünya?da en sık akut diyare etkeni olarak rotavirüs görülmekte iken akut su kaynaklı gastroenterit salgınlarının etkeni olarak da norovirüs sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Norovirüs Caliciviridae ailesinde yer alan, zarfsız, 30-38 nm çapında, ikozahedral kapsidli, pozitif polariteli, tek sarmallı RNA virüsüdür. İnsanlarda norovirus enfeksiyonunun kuluçka süresi 12-48 saat olup, hastalık son 12-60 saat içerisinde oluşan kusma, ishal veya her ikisinin birlikte görülmesiyle karakterizedir. Norovirüsün insandan insana yayılımı için bilinen geçiş yolları; fekal-oral yol, kontamine yiyecekler ve sular, aerosol şeklinde kusma materyali ve kontamine olmuş çevresel yüzeylerdir
Özet (Çeviri)
Diarrhea is a global health problem that affects approximately 1.5 billion people all around the world every year. Acute gastroenteritis is considered one of the common infections in the whole world, and they cause a serious public health problem, especially among children. In developing countries, acute gastrointestinal infection is responsible for a considerable part of child morbidity and health spending, secondly than respiratory tract infection. Rotavirus is mostly considered as the cause of acute diarrhea, while Norovirus is generally perceived as a factor leading to waterborne outbreak of gastroenteritis. Norovirus is a member of the family Caliciviridae, without envelope, having a diameter of 30-38 nm, an icosahedral capsid, and has a positive polarity-single-strand RNA. Incubation period of norovirus is 12-48 hours. Furthermore, the disease is characterized with vomit or diarrhea, or both of them, undergone in last 16-20 hour. Also, the ways transmission of infection for norovirus include fecal-oral route, contaminated food or water, vomit material in aerosol form, and contaminated environmental surfaces.