Akciğer kanseri nedeniyle kemoterapi gören hastalarda nötropeni gelişiminin öngörülmesinde serum G-CSF reseptör(CD114) düzeylerinin rolü
  1. Tez No: 344196
  2. Yazar: İSKAN ZENCİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR GÖNLÜGÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: 1. Akciğer kanseri nedeniyle kemoterapi gören olgularda hematolojik komplikasyonların sıklığını ve derecesini ortaya çıkarmak, 2. Solübl G-CSF (Granülosit Koloni Stimülan Faktör) reseptör düzeyleri ile hematolojik parametreler arasında ilişkileri araştırmak, 3. Nötropeni için risk yaratan faktörleri incelemek. Yöntem: Histolojik olarak ispatlanmış 50 akciğer kanseri olgusu çalışmaya dahil edildi. Yaş, cinsiyet, yandaş hastalık, vücut yüzey alanı, ECOG performans durumu, tedavi öncesi biyokimyasal analizler yapıldı. Her kemoterapi küründen 10 gün sonra kan analizleri tekrar çalışıldı. Veriler SPSS Ver.20 ile analiz edildi. Bulgular: Her kürden sonra hemoglobin düzeyleri progressif düştü. Bir olguda (%2) grade 4 anemi, 5 olguda grade 3 trombositopeni, 28 olguda (% 56) grade 3-4 nötropeni, 7 olguda febril nötropeni gelişmiştir. İkinci aşama kemoterapiyle kıyaslandığında ilk aşama kemoterapi almış olmak grade 3-4 nötropeni gelişimi açısından bir risk faktörü olarak saptandı. Düşük yüzey alanı ve ileri yaş febril nötropeni gelişimi için risk faktörü idi. Her kemoterapi kürü sonunda serum G-CSF reseptör düzeyleri serum CRP düzeyleri ile yüksek pozitif korelasyon gösterdi. Bu korelasyon serum nötrofil lökosit düzeylerinden daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Aim: 1. To reveal the rate and grade of hematological complications in patients with lung cancer treated with chemotherapy, 2. To investigate the relationships between soluble G-CSF receptor levels and hematological parameters, 3. To analyze predisposing factors to neutropenia. Methods: 50 patients with histologically confirmed lung cancer were included in the study. Age, gender, stage, comorbidity, body surface area, ECOG performance status, pretreatment biochemical tests were analyzed. Blood analysis including soluble G-CSF receptor levels were repeated 10 days after each chemotherapy. Data were analyzed using SPSS Ver.20.0 Results: Hemoglobin levels progressively decreased after each cycle. Grade 4 anemia was observed in one patient (2%), grade 3 thrombocytopenia in 5 patients (10%), grade 3-4 neutropenia in 28 patients (56%), and febril neutropenia in 7 patients. When compared second-line chemotherapy, the first-line chemotherapy is a risk factor for grade 3-4 neutropenia. Low body surface area and declining age are risk factors for febril neutropenia. Serum G-CSF receptor levels showed a high positive correlation with serum CRP levels after each cyclus. This correlation was stronger than serum neutrophil leukocyte levels.