Deneysel varikosel modeli oluşturulmuş ratlarda testiküler doku ve kanda asimetrik dimetilarjinin düzeyi
Tissue and blood levels of asymmetric dimethylarginine in experimental testicular varicocele model of rats
  1. Tez No: 344197
  2. Yazar: YUNUS ERTUNG
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CABİR ALAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç Endotelyal fonksiyonların sürdürülmesinde NO çok önemli bir role sahiptir. ADMA, nitrik oksit sentaz (NOS) aktivitesini inhibe ederek NO oluşumunda önemli bir inhibitördür. Bu çalışmada deneysel olarak varikosel oluşturulan sıçanlarda testiküler dokudaki asimetrik dimetilarjinin (ADMA) ve nitrik oksitin (NO) parçalanma ürünü olan nitrit-nitrat düzeyi ölçülerek birbirleriyle olan ilişkileri istatistiksel olarak araştırılmıştır. Materyal Metod Çalışma 21 adet Spraque-Dawley tipi erkek sıçanlar üzerinde gerçekleştirildi. Ratlar kontrol grubu (6 rat), Sham grubu (6 rat) ve deney grubu (9 rat) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Deney grubunda Eter anestezi sonrası sol renal ven proksimalinden parsiyel ligasyonu ile sol varikosel oluşturuldu. 8 hafta sonra tüm ratlar sakrifiye edildi. Testis diseke edilip, eksize edildikten sonra ?80 derecede saklandı. Biyokimyasal değişiklikleri testip etmek için testiste SOD (Superoksit Dismutaz) enzim aktivitesi, ve NO son ürünü olan nitrit ve nitrat tuzlarının düzeyleri saptandı. Plazmadaki nitrit-nitrat düzeyini incelemek için ventrikül içinden 5cc alınan kan örnekleri çalışıldı ve daha sonra tüm ratlar sakrifiye edildi. ADMA analizi için yarışmalı tipte bir ELİSA kiti olan ADMA kiti kullanıldı. Bulgular Oksidan stres artışına bağlı olarak, primer antioksidan özellikteki enzim olan (SOD) değerleri 3 gruptada incelendi ve tüm grupların ikili karşılaştırmalarında istatistiksel anlamlı derecede fark saptandı (p=0. 0002). Bu da artmış oksidadif strese yanıt olarak ortaya çıkmıştır. ADMA değerlerinin varikosel deney grubunda sham ve kontrol grubuna göre anlamlı yüksek olduğu tespit edilmiştir (p: 0,004). Sham grubunda kontrol grubundan daha yüksek miktarda ADMA düzeylerine rastlanmıştır. Doku ve plazmadaki NO son ürünü olan tuzlar deney grubunda ve sham grubunda kontrol grubundan istatistiksel olarak düşük bulunmuştur (p= 0.0003). Bu düşüklüğün sorumlusu ortamdaki bulunan NOS inhibisyonu olduğu düşünülmektedir. Sonuç ADMA düzeylerindeki artışın endotel disfonksiyonuyla doğrudan ilişkili olduğu daha önce yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. Çalışmamızda deneysel olarak varikosel modeli oluşturulmuş olan ratlarda artmış ADMA düzeyinin NO sentezini bozarak infertiliteye neden olabileceğini düşünmekteyiz. Bu konu ile ilgili daha ileri çalışmalara gereksinim duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose NO has a very important role in maintaining endothelial function.ADMA, nitric oxide synthase (NOS) activity by inhibiting the formation of NO, is a major inhibitor.In this study, experimental varicocele on testicular tissue in rats asymmetric dimethyl arginine (ADMA) and nitric oxide (NO) breakdown products, nitrite-nitrate levels were measured and statistically analyzed their relations with each other. Materials and Methods Research was performed with 21 Spraque-Dawley male rats.Rats were divided into 3 groups including the control group (6 rats), sham group (6 rats) and experimental group (9 rats) In the experimental group after ether anesthesia, with partial ligation of the proximal left renal vein, left varicocele was created.After 8 weeks, the rats were sacrificed.Testes dissected and stored at -80 ° C after being excised.For detecting biochemical changes in the testis, levels of SOD (superoxide dismutase) enzyme activity, and the end product of NO metabolism nitrite and nitrate salts were determined.To examine plasma nitrite-nitrate levels, 5cc blood samples were taken through the For analysing ADMA, ADMA kit was used which is a competitive-type ELISA kit. Findings Due to increased oxidative stress, which is the primary antioxidant enzymes in the (SOD) values ??and all three groups had been viewed pairwise comparison and the groups revealed a statistically significant difference (p = 0 0002).This has emerged in response to increased oxidative stress.ADMA levels in the varicocele experimental group compared to the sham and control groups were found to be significantly higher (p = 0.004)In the sham group compared with control group. ADMA levels have been found in high amounts Plasma and tissue salts which are the end product of NO in the experimental group and the sham group was significantly lower than the control group (p = 0.0003).Responsible for the decrease in value is thought to be NOS inhibition located in the environment. Result The increase in ADMA levels are directly associated with endothelial dysfunction has been shown in earlier studies.In our study in rats with experimental varicocele model was created and increased NO synthesis of ADMA levels might lead to infertility are corrupting.Further studies on this topic are needed.