Deneysel hiper ve hipotiroidi yapılmış hiperlipidemik sıçanların LDL oksidasyonu ve trombusa eğilimlerinin incelenmesi
Investigation of LDL oxidation and tendency to thrombosis in hyperlipidemic rats with experimental hyper-and hypothyroidism
- Tez No: 310108
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN EMEKLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışmada hiperlipidemi oluşumunun ve tiroid disfonksiyonunun ayrı ayrı ve birlikte trombus oluşumuna ve oksidasyona etkileri incelendi.Çalışmada 60 tane dişi Wistar Albino sıçan kullanıldı. Deney hayvanları, her grupta 10 adet olacak şekilde 6 gruba ayrıldı. 1. Kontrol grubu, 2. Hipotiroidi grubu, 3. Hipertiroidi grubu, 4. Hiperlipidemi grubu, 5. Hiperlipidemik hipotiroidi grubu, 6. Hiperlipidemik hipertiroidi grubu. Deneklerin yemlerine 3 ay süre ile metimazol (75 mg /100g yem) ilavesiyle hipotiroidi, L-tiroksin (0.4 mg/100 g yem) ilavesiyle hipertiroidi, % 1.63 gram kolesterol, % 0.41 gram kolik asit, % 16.3 gram ayçiçeği yağı ilave edilerek hiperlipidemik modeller oluşturuldu. Çalışmanın sonunda sakrifiye edilen hayvanlardan alınan kan ve doku örneklerinde T3, T4 TSH, trigliserit, kolesterol, HDL, LDL, ox-LDL, TF, total protein, LPO, GSH, siyalik asit düzeyleri, SOD ve TF aktivitesi tayin edildi.Kanda ox-LDL değerleri tüm deney gruplarında kontrol gruplarına göre anlamlı artış göstermiştir. TF düzeyleri hiperlipidemik hipertiroidide değişmezken, diğer gruplarda artış gözlenmiştir. Beyin, karaciğer ve böbrek dokularında TF aktivitesi, gruplara göre değişen sonuçlar vermiştir. Beyin, karaciğer ve böbrek dokularında lipid peroksidasyonu gruplara göre genelde artarken, GSH düzeyleri ve SOD aktivitesi doku ve grup farklılığına göre değişen sonuçlar vermiştir.Sonuç olarak; bu çalışmanın bulguları gerek tiroid disfonksiyonuna, gerekse lipid oksidasyonuna ve trombusa eğilim yönünden literatüre katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of hyperlipidemia and thyroid dysfunction on development of thrombus plaques and oxidation was investigated.60 Wistar Albino rats were divided in 6 groups equally. 1. Control group, 2. Hypothyroid group, 3. Hyperthyroid group, 4. Hyperlipidemia group, 5. Hyperlipidemic hypothyroid group, 6 Hyperlipidemic hyperthyroid group. Methimazole was added to diet of hypothyroid group, L-thyroxine was added to the diet of hyperthyroid group, cholesterol, cholic acid and sunflower oil were added to diet of hyperlipidemia group for 3 months in order to obtain experimental hypothyroid, hyperthyroid and hyperlipidemia groups. At the end of the study, all animals were sacrified. The blood and tissue samples were taken from animals, T3, T4, TSH, triglycerides, cholesterol, HDL, LDL, ox-LDL, TF, total protein, LPO, GSH, sialic acid levels, SOD and TF activity were determined.Blood ox-LDL levels were markedly increased in all experimental groups in comparison to the control group. TF levels did not change in hyperlipidemic hyperthyroid group, on contrary it was increased in all the other groups. TF activity in the brain, liver and kidney tissues had varying results for each group. Lipid peroxidation was generally increased in brain, liver and kidney tissues according to groups, while GSH levels and SOD activity had varying results depending on tissue and group differences.In conclusion, the findings of this study will contribute to the literature on both thyroid dysfunction and lipid oxidation and tendency to thrombosis.