Yaşlı hipertiroidili ve hipotiroidili sıçanlarda öğrenme performansının karşılaştırılması
Compening of learning performance in aged rats with hypothyroidism and hyperthyroidism
- Tez No: 624187
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
YAŞLI HİPERTİROİDİLİ VE HİPOTİROİDİLİ SIÇANLARDA ÖĞRENME PERFORMANSININ KARŞILAŞTIRILMASI Rabia KURT TOKPINAR ERCİYES ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Fizyoloji Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Eylül 2017 Danışmanlar: Prof. Dr. Nurcan DURSUN ÖZET Tiroit hormon dengesi bozulan yetişkin sıçanlarda yapılan çalışmalarımızda, öğrenme ve bellek davranışında bozulma; uzun dönemli güçlenmede(UDG) zayıflama ve uzun dönemli baskılanmada (UDB) güçlenmenin olduğu gösterilmiştir. Yaşlanma da, özellikle hipokampüs bağımlı uzamsal bellekte olmak üzere öğrenme ve bellek bozuklukları ile yakından ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı yaşlanma ile birlikte tiroit hormon bozukluklarında öğrenme ve bellek fonksiyon bozukluğunu değerlendirmektir. 10 aylık wistar erkek sıçanlardan (n:45) 13'üne 2 ay süre ile 6-n-propyl thiouracil (PTU) verilerek hipotiroid, aynı süre 16'sına intraperitenoal tiroksin (T4) verilerek hipertiroid,16'sı ötiroid olarak yaşlandırılmıştır. Sıçanların öğrenme ve bellek performansları Morris su tankı testi ile değerlendirilmiş, test esnasındaki davranışları NOLDUS izleme sistemi ile kaydedilmiştir. Kayıt verilerinden grupların yüzme hızı (cm/sn),katedilen mesafe (cm), kaçış süresi (sn), platforma olan uzaklık (cm), hedef kadranda bulunma oranı (%) değerlendirilmiştir. Sıçanların ötiroid, hipotiroid ve hipertiroid durumları plazma sT3, sT4 ölçümleri ile kanıtlanmıştır. İstatistiksel analizi, günler arası karşılaştırmada tekrarlı ölçümlerde ANOVA testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
COMPENING OF LEARNING PERFORMANCE IN AGED RATS WITH HYPOTHYROIDISM AND HYPERTHYROIDISM Rabia KURT TOKPINAR Erciyes University, Graduate School of Health Sciences Department of Physiology Master Thesis, September 2017 Supervisors: Prof. Dr. Nurcan DURSUN ABSTRACT In our study on adult rats with impaired thyroid hormone balance, it was shown that there is disruption in learning and memory behaviors with attenuated long-term potentiation (LTP) and enhanced long-term depression (LTD). Aging is closely related to learning and memory disorders, particularly hippocampus-related spatial memory. The aim of this study was to assess learning and memory dysfunction in aging together with thyroid hormone disorders. This study was conducted on 10-months old, male Wistar rats (n=45). Of these, 16 rats were aged as euthyroid while 13 rats were aged as hypothyroid by giving 6-n-propylthiouracil (PTU) and 16 rats as hyperthyroid by giving thyroxin (T4) via intraperitoneal route for 2 months. Learning and memory functions were assessed by using Morris water maze test and behaviors of rats during test were recorded by NOLDUS tracking system. In all groups, swim speed (cm/sn), path length (cm %), escape time (seconds), distance to platform (cm) and percent time in the target quadrant were assessed by using tracking data. In all rats, euthyroid, hypothyroid or hyperthyroid state was confirmed by plasma fT3 and fT4 measurements. Statistical analysis was performed by using ANOVA test for repeated measurements over days.