İntihar girişiminde bulunan olgularda triptofan hidroksilaz gen polimorfizmlerinin araştırılması
Investigation on tryptophan hydroxylase gene polymorphysm in cases of attempted suicide
- Tez No: 344258
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENDER ŞENOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma; intihar girişiminde bulunan olgulardan alınan kan örneklerinde Tiptofan Hidroksilaz genindeki polimorfizmlerin varlığının saptanmasının, adli olayların çözümünde kullanılabilirliğin ortaya konması amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla EÜTF Etik Kurul?dan alınan izni takiben 2012 ? 2013 tarihleri arasında EÜTF Acil Tıp Anabilim Dalı servisi ile EÜTF Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniklerine intihar girişimi nedeni ile başvuran 109 vaka bu çalışmaya dahil edilmiştir. Bu vakalardan alınan 5 ml kan EDTA?lı tüplere konmuş, analiz edilene kadar -80 derecede deep freeze?de saklanmıştır. Kontrol grubunda ise intihar girişimi öyküsü olmayan toplam 98 olgudan alınan 5 ml. kan örnekleri EDTA?lı tüpe konulmuş ve kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada DNA ları ekstrakte edilemeyen olgular çalışmadan çıkarılmıştır. Çalışmamıza katılan toplam 109 intihar olgusunun 73?ü (%67) kadın, 36?sı (%33) erkekti. Kontrol grubundaki 98 olguda ise erkeklerin sayısı 48 (%49), kadınların sayısı ise; 50 (%51)?ydi. İntihar vakalarında en sık görülen yaş grubu, 45 vaka ile (%41.3) 26-35 yaş grubuydu. Bunu 27 vaka ile (%24.8) 18-25 yaş grubu izledi. Kullanılan intihar yöntemleri arasında ilaç intoksikasyonları 98 vaka ile ilk sırada yer aldı. Bunu 6 vaka ile ası izledi.
Özet (Çeviri)
This study was planned, in cases who attempted to suicide to set forth the usability of determining the presence of polymorphisms in gene that code Triptofan Hydroxilase in the blood samples obtained, in resolution of forensic cases. For his purpose, after approval from the Ethical Committee of Ege University was obtained, 110 cases who attempted suicide, hospitalized to emergency service and psychiatry policlinics between 2012 and 2013, were included in this study. The blood samples of 5 ml obtained from these cases were put into tubes with EDTA and stored in a deep freze at -800C until analysis. In control group, the blood samples obtained from 100 cases who never have attempted suicide were put into tubes with EDTA and included in study as a control group. Those cases whose DNAs could not be extracted were excluded from study. 73 of the suicide attempters? cases were female, 36 of them were male. In the control cases, female were 50, male were 48. Age group between 26-35 was the highest group among all. The age group between 18-25 followed. Most of the attempted suicide method was drug overdose, and the second one was hanging.