Deneysel nefrotik sendrom modelinde oktreotidin etkinliği
The effect of octreotide in experimental nephrotic syndrome model
- Tez No: 344259
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER DUMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Somatostatinler vücutta doğal olarak bulunan ve birçok fizyolojik fonksiyonun düzenlenmesinde rol alan nöropeptidlerdir. Çalışmalar somatostatinin immün ve inflamatuar modulatör olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın amacı adriamisin (ADR) ile oluşturulan deneysel nefrotik sendrom (NS) modelinde, bir somatostatin analoğu olan oktreotidin (OCT) NS?un klinik ve laboratuar bulguları üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Metod: 21 adet Wistar Albino erkek sıçan 3 eşit gruba randomize edildi. Kontrol Grubuna 2mL SF iv, NS Grubuna 0.günde 5mg/kg ADR (Doxorubicin®) iv, NS+OCT Grubuna 0.günde 5mg/kg ADR iv ve 10 mcg/kg OCT (Sandostatin LAR®) im verildi. 0.,14.,21.günlerde 24 saatlik idrar toplandı. Tüm gruplar 3. hafta sonunda sakrifiye edilerek laboratuar incelemede kullanıldı. Renal dokular aynı patolog tarafından kör olarak değerlendirildi. Glomeruler skleroz, tubuler nekroz ve intersitisyel inflamasyon skorlandı. Kruskal Wallis ve Man Whitney U nonparametrik testleri istatistiksel analizde kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Somatostatins are naturally occuring peptides which are resposible in regulation of various pshysiologic functions. Studies has shown that somatostatins have immune and inflammatory modulator properties. The aim of this study is to investigate the effects of a somatostatin analogue, octreotide, on clinical and laboratory findings in a rat model of adriamycin induced nephrotic syndrome. Method: 21 Wistar albino male rats were randomised into 3 equal groups. Control group had received 2 ml of saline i.v, NS Group had received 5mg/kg ADR (Doxorubicin®) iv at day zero. OCT Group had receieved 5mg/kg ADR iv and 10mcg/kg octreotide (Sandostatin LAR®) im at day zero. 24 hour urine samples were collected at 0,14,and 21th days. Then all groups were sacrified and were used in laboratory analysis. Renal tissues was assessed by the same pathologist blindly. Glomerular sclerosis, tubuler necrosis and interstitial inflammation was semi-quantitatively scored. Nonparametric tests (Kruskal Wallis, Man Whitney U) were used in statistical evaluation.