Sıçanlarda yara iyileşmesinde levobupivakain infiltrasyonunun etkileri: Deneysel çalışma
The effects of levobupivacaine infiltration on wound healing in rats
- Tez No: 344269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA KARAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sıçanlarda yara iyileşmesinde levobupivakain infiltrasyonunun etkilerinin incelenmesi amacıyla yapmış olduğumuz çalışmamızda levobupivakainin daha önce araştırılmayan ve klinik uygulamalarda daha sıklıkla kullanılan yüksek dozunun (5 mg/ml) ve levobupivakain 5 mg/ml + adrenalin 1/200.000 kullanımının yara iyileşmesi üzerine etkilerini araştırdık Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi deneysel cerrahi ve araştırma laboratuvarından temin edilen, seksüel olgunluğa erişmiş 28 adet, ağırlıkları 190- 230 gr arasında değişen Wistar albino erkek şıçan çalışmaya dahil edildi. Sıçanların insizyon hattından 6 x 2 cm şerit şeklinde biyopsi ve her hayvanın işlem ve tedavi görmemiş sırt alanından kendi kontrol doku örnekleri (6x2 cm) alındı. Çıkarılan doku örnekleri biyokimyasal ve histolojik açıdan değerlendirildi Çalışmamızdan elde ettiğimiz morfometrik analiz sonuçlarına göre gruplar kıyaslandığında Adrenalin ve levobupivakain+adrenalin grubunda epitel kalınlığı ve fibrotik alan bakımından SF ve Levobupivakain grubuna göre oldukça azalmış, levobupivakain grubunda da SF grubuna göre benzer olarak olarak izlenmiştir. Bu sonuçta lokal anestezik ajan olan levobupivakainin yara iyileşmesini etkilemediği ancak adrenalin ilavesi ile yara iyileşmesini geciktirdiği sonucunu desteklemektedir. 8. günde yaptığımız histolojik incelemelerde, yara bölgesinin genel görünümü gruplar arasında büyük fark göstermemekteydi. Ancak inflamatur hücre yoğunluğu levobupivakain grubunda diğer guruplara göre daha fazla bulundu. Adrenalin ve levobupivakain+adrenalin grubunda kontrol ve levobupivakain grubuna kıyasla daha az belirgin kollojen depolanması olduğunu gördük. Toplam yara iyileşme skorlamasına bakıldığı zaman adrenalin ve levobupivakain+adrenalin gruplarında toplam skorun kontrol ve levobupivakain grubuna göre belirgin azaldığını tespit ettik. Bu durumda levobupivakainin yara iyileşmesini etkilemediği ancak adrenalin ilavesinin kollojenizasyonu ve inflamasyon fazını bozarak yara iyileşmesini geciktirdiği sonucuna varmaktayız. Yaptığımız immunohistokimyasal değerlendirmede yarada fibrotik alanlarda ve dermiste eksprese olan fibroblastların aktivite durumunu gösteren FAB(Fibroblast aktivasyon proteini) kullandık. Dağılım ve yoğunluk açısından Adrenalin ve LA+ Adrenalin grubunda kontrol ve LA grubuna göre daha az bulunmuştur. Bu sonuçta diğer sonuçlarımızı destekleyen bir sonuçtur Çalışmamızda literatürle uyumlu olarak gerek adrenalin gerekse LA+Adrenalin grubunda SF ve LA grubuna göre yarada fibrotik alanda eksprese olan FGF miktarının daha fazla olduğunu tespit ettik.Bu da adrenalinin oluşturmuş olduğu vazokonstriktör etkiden dolayı meydana gelen hipoksi sonucu olduğunu düşünmekteyiz. Yaptığımız çalışmada levobupivakainin tek başına kullanımında yara iyileşmesini etkilemediği ancak adrenalin ilavesi ile iyileşmenin bozulduğu sonucuna vardık. Kullanmış olduğumuz levobupivakainin antiinflamatuar özelliği olup olmadığını araştırmak için biyokimyasal yöntemle MPO düzeyine baktık. Çalışmamızda elde ettiğimiz MPO düzeyleri SF grubunda diğer gruplara göre anlamlı olarak daha yüksek bulunmuş olup bu da literatürle uyumlu olarak lokal anesteziklerin antiinflamatuar etkilerini destekler niteliktedir. Sonuç olarak % 0.5 Levobupivakain `in adrenalinli ve adrenalinsiz olarak yara iyileşmesi üzerine etkilerini incelediğimiz çalışmamızda, levobupivakainin tek başına kullanımında yara iyileşmesini etkilemediği ancak adrenalin ilavesi ile iyileşmenin bozulduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
We have done in order to investigate the effects of levobupivacaine infiltration on wound healing in rats study,levobupivacaine is most commonly used in clinical practice previously investigated, and the use of high-dose ( 5mg/ml) and levobupivacaine 5mg/ml+adrenalin 1/200.000 investigated the effects on wound healing Ege universty faculty of medicine experimental surgery and research laboratories,sexually mature 28 units, weights ranging from 190-230gr male wistar albino rats were included in this study. 6*2 cm strip of rats in the form of line incision biopsy and tissue samples were taken from each animal untreated area on back.Tissue samples were evaluated biochemically and histologically. Morphometric results we have obtained in our study. Adrenaline and levobupivacaine+adrenaline group greatly reduced epithelial thickness and fibrotic area compared with the SF and levobupivacaine groups similar to the group of levobupivacaine and SF group.This results levobupivacaine don?t affect wound healing but addition of adrenaline delays wound healing. Our histological investigations fort he eight day,there is a big difference between the groups in the overall appearance of the wound.Levobupivacaine group more than the other groups,density of inflammatory cells Adrenaline and levobupivacaine+adrenaline group compared with the central and levobupivacaine group,we found that less obvious storage of collagen .Adrenaline and LA+A groups total score decreased significantly compared to the control and LA groups.Levobupivacaine don?t effect on wound healing,but in this case the addition of adrenaline that retard wound healing by distrubiting the phase collagenisation and gilles inflamation Our immunohistochemical evaluation of fibrotic areas and scar fibroblasts in the dermis,which exprese used FAB activity status In terms of distribution and density,adrenaline and LA+A groups was lower than the other groups. This result supports other results. Our study consistent with the literature Adrenaline+LA group more than SF and LA group amount of FGF is expressed in fibrotic scar detected.We think that asa result of hypoxia caused by the vasoconstrictor effect of adrenaline. In our study use of levobupivacaine alone does not effect wound healing but concluded that the improvement with the addition of adrenaline .We looked at the level of MPO biochemical methods to invastigate the anti-inflamatory property of levobupivacaine.We have optained in our study MPO levels were significantly higher in the SF group than the other group this result is consistent with the literature and effects of local anesthesics,antiinflamatory effects Results of our study the use of levobupivacaine does not effect wound healing but wound healing is impared by the addition of adrenaline