Korneanın ektatik ve nonektatik hastalıklarında riboflavin/UVA corneal collagen cross linking (Korneal kollajen çapraz bağlama) tedavisinin sonuçları
Results of riboflavin/UVA corneal collagen cross linking treatment for ectatic and nonectatic corneal disease
  1. Tez No: 344270
  2. Yazar: EMİNE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT EĞRİLMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Korneanın ektatik ve non-ektatik hastalıklarında Riboflavin/UVA kornea kollajen çapraz bağlama tedavisinin (CXL); etkinliğini, güvenilirliği ve hastaların yaşam kalitesi üzerine olan etkisini değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Ektatik hastalık grubu için; ilerleyici keratokonusu olan 34 hastanın CXL tedavisi uygulanan 34 gözü dahil edilirken, tedavi uygulanmayan 34 gözü ise kontrol grubu olarak kabul edildi. Non-ektatik hastalık grubu için ise; ağrılı büllöz keratopatili 10 hastanın CXL tedavisi uygulanan 10 gözü dahil edilirken, tedaviyi kabul etmeyen 10 hastanın 10 gözü kontrol grubu olarak alındı. Keratokonus grubundaki tüm hastaların tedavi uygulanan ve tedavisiz takip edilen gözlerine ait pre-operatif ve post-operatif 1., 3., 6. ve 12. aylarda gözlükle düzeltilmiş en iyi görme keskinlikleri (DEİGK), keratometri değerleri, keratokonus indeksleri, kornea elevasyonları, kornea aberrasyonları, santral kornea kalınlıkları (SKK) ve endotel hücre sayıları analiz edildi. Ayrıca tüm hastalara NEI-RQL 42 anketi uygulandı ve sonuçları analiz edildi. Büllöz keratopati grubundaki tüm hastaların ve kontrol grubunun pre-operatif ve post-operatif 1., 3., 6. ve 12. aylarda DEİGK?i ve SF 36 anket sonuçları değerlendirildi. Bulgular: Keratokonus hastalarının CXL tedavisi uygulanan gözlerinde 1. yılda pre-operatif döneme göre Kf değerinde anlamlı azalma bulundu. Ayrıca, diğer keratometri değerlerinin stabil kaldığı, 7 keratokonus indeksinden 5 tanesinde iyileşme ve gözlükle DEİGK?nde artış olduğu izlendi. SKK?da ise 1. ayda ve 3. ayda anlamlı azalma bulunurken, kalınlığın 6. aydan itibaren artmaya başladığı ve 1. yılda pre-operatif değerlere yaklaştığı gözlemlendi. Endotel sayılarında pre-operatif değerlere göre 6. ayda ve 1. yılda ılımlı fakat istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde azalma gözlemlendi. Tedavisiz takip edilen gözlerde keratokonus indekslerinden 2 tanesinde kötüleşme izlendi. Endotel sayılarında, işlem uygulanan gözlere benzer şekilde 6. ayda ve 1. yılda ılımlı ama istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde azalma olduğu saptandı. NEI-RQL 42 genel skalasında ve 11 alt skalada anlamlı iyileşme saptandı. Büllöz keratopati grubunda, SF 36 alt skalalarında 6. aya kadar süren bir iyileşme saptandı, fakat 6. aydan sonra tekrar kötüleşme izlendi. Kontrol grubunda ise SF 36 alt skorlarının 1. yılda kötüleştiği izlendi. Sonuç: Riboflavin/UVA kornea kollajen çapraz bağlama tedavisi, ilerleyici keratokonusu olan hastalarda hastalığı durdurucu etkisinin yanında görme keskinliklerinde artış sağlayarak yaşam kalitesini de arttırmaktadır. Bu tedavi yöntemi, büllöz keratopatili hastalarda da yaşam kalitesini geçici süre arttırabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To assess the efficacy, safety of Riboflavin/UVA cornea collagen cross linking( CXL) treatment for ectatic and non-ectatic corneal diseases and effects on patients? life qualities. Materials and Methods: For the ectatic disease group, from 34 patients with advanced keratoconus, 34 eyes which have been treated with CXL were included, while the other 34 eyes which have not been treated were accepted as the control group. For the non-ectatic disease group, from 10 patients with painful bullous keratopathy, 10 eyes which have been administered treatment of CXL were included, while 10 eyes from 10 patients who didn?t accept treatment were taken as the control group. In keratoconus group, for all patients who have been given treatment or followed without treatment, best spectacle corrected visual acuity (BCVA), keratometry values, keratoconus indices, corneal elevations, corneal aberrations, central corneal thicknesses (CCT) and endothelial cell count were analyzed for the pre-operative term and post-operative 1, 3, 6 and 12th months. In addition, all the patients took NEI-RQL 42 questionnaries and the results were analyzed. For all the patients in bullous keratopathy group and control group, pre-operative and post-operative 1, 3, 6 and 12th month BCVA values and SF 36 questionnaires results were analyzed. Results: In keratoconus patients, for the eyes which were administered CXL treatment, a significant decrease of Kf value was found at the first year relative to pre-operative term. Also, it was observed that the other keratometry values remained stable, there was an improvement in 5 of 7 keratoconus indexes and an increase in BCVA with eye glasses. CCT value was found significantly decreased for 1th and 3th months, but it was observed to be increasing after 6th month and approaching the pre-operative value by 1 year. Relative to the pre-operative term, in 6th month and first year, endothelial cell count was observed to decrease in moderate but statistically meaningful levels. For the eyes which were followed without treatment, there was deterioration in 2 keratoconus indexes. Endothelial cell count was detected to decrease in moderately but statitistically meaningful levels at 6th month and first year as in the eyes which were given treatment. In NEI-RQL 42 general scale and in 11 sub-scales, there was a significant improvement. In bullous keratopathy group, it was deteceted an improvement in SF 36 sub-scales until 6 month, but it was observed again deterioration after 6 month. In control group, SF 36 sub-scale scores were observed to deteriorate at first year. Conclusions: Riboflavin/UVA corneal collagen crosslinking treatment, not only has a disease stopping effect in progression of keratoconus patients, but also improves life qualities of patients by increasing their visual acuities. In addition, this treatment method can improve life qualities of bullous keratopathy patients for a temporary period.