İdiyopatik dilate kardiyomiyopatili hastaların birinci derece yakınlarında subklinik kalp yetersizliğinin strain ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of subclinic cardiomyopathy by strain echocardiography in first degree relatives of patients with idiopathic dilated cardiomyopathy
- Tez No: 344273
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL GÜRGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç: Kardiyak hastalıkların subklinik dönemlerinde, ejeksiyon fraksiyonu ve sol ventrikül boyutları normal sınırlarda olmasına rağmen strain ekokardiyografi görüntüleme ile sol ventrikül deformasyon parametrelerinin bozulduğu gösterilmiştir. Çalışmamızın amacı; İDKM hastalarının birinci derece yakınlarında subklinik kalp yetersizliği ve deformasyon parametrelerinin strain ekokardiyografi ile değerlendirilmesidir. Metod: Kesitsel kontrollü çalışmaya 40 İDKM vakasının 85 birinci derece yakını ve 86 sağlıklı gönüllü alındı. Hasta grubunda sekiz kişide EF < %55 olduğu için, bunlar strain analizi için değerlendirmeye alınmadı, geri kalan 77 kişi deformasyon parametreleri açısından kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Yaş açısından homojeniteyi sağlamak ve yaşla beraber gelişebilecek farklılıkları belirlemek için ana değerlendirmeden sonra hasta ve kontrol grubu
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Cardiac deformation parameters are shown to be impaired in cardiac diseases by strain echocardiography imaging even when ejection fraction and left ventriculer diameters are in normal ranges. The aim of this study is to evaluate subclinical heart failure and deformation parameters with strain echocardiography imaging in IDC first-degree relatives. Method: This controlled cross-sectional study included 85 first-degree relatives of 40 IDC cases and 86 healthy subjects. In the patient group eight subjects were excluded from the strain analysis because their EF was