İnaktif hepatit B enfeksiyonunda HBsAG kaybı ile IL-28B gen polimorfizmi arasındaki ilişki
HBsAG loss of the relationship between gene polymorphism with il-28B at inactive hepatitis B infection
  1. Tez No: 344274
  2. Yazar: AYŞEN YÜMLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. U. SALİH AKARCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Hepatit B virüsü (HBV) enfeksiyonu halen tüm dünyada önde gelen sağlık sorunlarından biri olup, dünyada 350 milyon insanın kronik hepatit B hastası olduğu bilinmektedir (1). HBV enfeksiyonu karaciğer sirozu ve hepatosellüler kanser (HSK) gelişimi açısından büyük bir sağlık problemi oluşturmaktadır. Kronik HBV enfeksiyonunda Hepatit B yüzey antijeni (HBsAg) negatifleşmesi hastalığın kalıcı olarak baskılanması ve komplikasyon gelişmesinin önlenmesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle iyi prognozun göstergesidir. HBsAg kaybı nadir rastlanan bir olaydır. Yaklaşık olarak yüksek endemik bölgelerde yılda %0,1-0,8 oranında (2, 3), düşük endemik bölgelerde yılda % 1- 2 oranlarında (4-8) görülmektedir. Asemptomatik taşıyıcılarda HBsAg kaybı yılda %1,15 bildirilmektedir (9). Yakın zamanlarda yapılan çalışmalarda interlökin 28B (IL28B) geninin yakınındaki tek nükleotid polimorfizminin (SNP) Hepatit C virüsü (HCV) enfeksiyonunda virüsün temizlenmesiyle çok yakın bir ilişki gösterdiği bildirilmiştir (10-13). HCV ve HBV enfeksiyonlarının benzer immünolojik mekanizmalarla oluşması nedeniyle, IL28B?nin HBV?nin seyriyle de ilişkili olabileceği düşünülebilir. Çalışmamızda spontan HBsAg seroklirensi gelişen 35 inaktif HBV enfeksiyonlu hasta, takip süresi, yaş ve cinsiyet bakımından eşleştirilmiş 35 seroklirens gelişmeyen inaktif HBV taşıyıcısı hasta ile karşılaştırılmıştır. Bu hasta gruplarından alınan kan örneklerinde real-time polymerase chain reaction (RT-PCR) yöntemiyle IL28B (rs12979860) gen polimorfizmini inceleyerek, IL28B?nin seroklirens oluşmasıyla ilişkisi araştırılmıştır. IL28B genotipi açısından her iki hasta grubunda da anlamlı fark saptanmadı. Seroklirens gelişen grupta genotip CC 8 (%22,8), genotip CT 23 (%65,7), genotip TT 4 (%11,4) saptandı. Seroklirens gelişmeyen grupta ise genotip CC 12 (%34,2), genotip CT 20 (%51,7), genotip TT 3(%8,5) saptandı. Ayrıca allel sıklığı da her iki grupta benzerdi. Çalışmamızda elde edilen sonuçlarla, IL28B polimorfizmi inaktif HBV taşıyıcılarında spontan HBsAg seroklirensiyle ilişkili saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
HBV infection is still one of the world?s leading major health problems, 350 million people around the world are known to be suffering from chronic HBV (1). HBV infection is the major etiologic factor in the development of liver cirrhosis and hepatocellular carcinoma. In chronic HBV infection, loss of HBsAg indicates a permanent suppression of the infection and prevents the development of complications. Therefore, it is a good indicator of prognosis. HBsAg loss is a rare event. Annular incidence of HBsAg loss has been reported between 0,1%-0,8% in high endemic areas (2, 3) and 1%-2,1% in low endemic areas (4-8). Rate of HBsAg loss in asymptomatic carriers is 1,15% per year (9). Recently, SNPs near the IL28B gene have been shown to be associated with viral clearance in Hepatitis C virus infection (10-13). Since HCV and HBV infection shares the same pathophysiologic pathways, IL28B polymorphism may be associated with HBsAg clearance. In our study, 35 inactive hepatitis B patients, who had spontaneous seroclearance, were matched with 35 patients with no seroconversion in respect to age, sex, genotype and follow-up periods. IL28B (rs12979860) genotyping was performed by using real-time PCR with appropriate probes after DNA extraction from whole blood samples. There was not a significant difference of in IL28B genotype between the two groups. CC genotype was found in 8 patients (22.8%), CT in 23 (65.7%), and TT in 4 (11.4%). The respective numbers in non-seroconverted group were 12 (34.2%), 20 (57.1%), and 3 (8.5%). Moreover, allele frequencies were similar in both groups. Our results suggest that IL28B gene polymorphism is not associated with spontaneous HBsAg seroclearance in inactive HBV carriers.