İnfantil kapiller hemanjiyomlu çocuklarda propranolol tedavisinin etkinliği ve güvenilirliği
Safety and efficacy of oral propranolol treatment in children with infantile capillary hemangioma
  1. Tez No: 344272
  2. Yazar: OĞUZHAN SALIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YAĞCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
AMAÇ: Çalışmamızdaki temel amaç perioküler infantil kapiller hemanjiyomu(İKH) olan çocuklarda sistemik olarak verilen propranolol tedavisinin etkinliğini ve güvenilirliğini değerlendirmektir. GEREÇ- YÖNTEM: Kliniğimizde Mart 2010 ve Mart 2013 tarihleri arasında oral propranolol tedavisi alan 17 İKH'li olgunun kayıtları incelendi. Hastaların tedavi öncesinde sistemik ve kardiyolojik muayeneleri yapıldı. Tedaviye uygun olan olgular hastane şartlarında 2 gün gözlenmek üzere 2 mg/kg/gün propranololü oral yolla aldı. Hospitalize edildikleri dönemde kan şekeri, nabız ve sistemik tansiyon ölçümleri yapıldı ve kaydedildi.Olguların tedavi başlangıcı ve bitimindeki sikloplejik refraksiyonları karşılaştırıldı ve lezyon regresyonu ile aralarındaki korelasyon değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmaya alınan olguların 16?sı (%94.2) kız ve 1?i (%5.8) erkekti. Olguların ortalama tedaviye başlama yaşları 12.4 ± 8.9 aydır. Ortalama tedavi süresi 20.6 ± 14.8 haftadır. Ortalama takip süresi ise 52.1 ± 28.9 haftadır. Olguların 4'ünde (%23.5) ilaca mükemmel yanıt alındı ve 5 olguda (%29.4) lezyonlarda en az %50 gerileme saptandı. Bir yaş altı olguların 9'unda (%81.8) %50 ve üstü regresyon saptandı. İlaca mükemmel yanıt alınan olguların tamamı 1 yaş altındaydı.Hiçbir olguda rebound büyüme saptanmadı. Hiçbir olguda bilinen yan etkiler saptanmadı. SONUÇ: Çalışmamızda perioküler İKH?lerde sistemik propranolol tedavisinin özellikle 1 yaş altı çocuklarda daha iyi sonuç verdiği ve tedaviye 6 aylıktan önce başlanan çocuklarda tedavi süresinin de kısaldığı görüldü. Hiçbir olguda yan etki görülmedi. Bu yüzden özellikle komplike olabileceği düşünülen perioküler İKH?lerde propranolol tedavisinin etkili ve güvenilir bir yöntem olduğu gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: To assess the safety and effectiveness of oral propranolol in the treatment of infantile capillary hemangiomas Material and method:We conducted a retrospective study of periocular infantile capillary hemangiomas(ICH) treated with oral propranolol between March 2010 - March 2013. Before treatment all patients were evaluated by pediatric cardiology department. The patients received 2 mg/kg oral propranolol on an in patient basis and their vital signs were monitored for 2 days. Response to treatment was assessed periodically. Before and after treatment , refraction with cycloplegia was measured and compared with the regression of the capillary hemangioma. Results: 16 girls and 1 boy were enrolled in this study. Average age patients received the treatment was 12.4 ± 8.9 months. Average treatment period was 20.6 ± 14.8 months. Average follow-up time was 52.1 ± 28.9 months. In 4 patients we observed perfect response to treatment and in another 5 patients at least 50% regression were observed.In 9 out of 11 patients under 1 year age 50% and more regression were observed.Patients with perfect response to treatment were all under 1 year age. No rebound worsening or no side effects were observed during the study. Conclusion: In our study we observed patients under 1 year age had better results and patients under 6 months age had shorter treatment time with oral propranolol treatment.No side effects were seen during study period.According to these findings we observed that oral propranolol treatment is a safe and efficient treatment in children with periocular ICH.