Manyetik rezonans eşliğinde yapılan stereotaktik incelemelerde geometrik distorsiyonun koordinatlara etkisi
The effect of geometric distortion in magnetic resonance-guided stereotactic investigations
- Tez No: 344277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER TURHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç: Manyetik rezonans görüntüleme tekniği (MRG) bilindiği gibi düzgün olmayan manyetik bir ortamda gerçekleşir. Bu da elde olunan görüntülerde anatomik sapmalara yol açar. Ayrıca alan içerisindeki heterojen yapılarda distorsiyona neden olur. Bu çalışmanın amacı MRG de herhangi bir görüntüsel sapmanın var olup olmadığının saptanması, varsa bunun ortalama değerinin hesaplanmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, Ege Üniversitesi Tıp Fakultesi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi ABD?nda Ekim 2012 ile Haziran 2013 tarihleri arasında intrakranyal lezyonlarına yönelik MRG eşliğinde stereotaktik biyopsi uygulanan 60 olgunun radyolojik ve histolojik bulgularını içeren kayıtları retrospektif olarak incelendi. Bunlardan T1, T2 ve flair MR görüntüleri olan ve ardından stereotaktik frame ile kranial BT çekilen 15 hasta çalışmaya kabul edildi. Kartezyen Koordinat Sistemi kullanılarak anatomik yapıların (stalk, bilateral temporal superfisial arter dalları) koordinat ölçümleri yapıldı. Alınan sonuçlar karşılaştırıldı. Bulgular: Koordinatlar MRG görüntülerinin tümünde BT ye göre her üç eksende de kayma göstermiştir. Kaymanın ortalama değeri X ekseni için her üç sekansda da BT ye göre 1±0.2 mm, Y ekseni için 2±0.2 mm, Z ekseni içinse 2±0.5 mm olarak gerçekleşmiştir. İkinci olarak MRG sekansları arasında fark arandığında, orta hatta herhangi bir şekilde MRG sekansları arasında anlamlı bir sapma farkı gözlenmemektedir. Ancak laterallere gidildikçe bazı sekanslarda ve düzlemlerde bozulmalar başlamaktadır. Sonuç: Sonuç olarak manyetik alanın distorsiyona neden olduğu ortaya koyulmuştur. Ayrıca bu bozulma laterallere gidildikçe kaotik bir şekilde artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Magnetic resonance imaging (MRI) instruments, as is known, use non-uniform magnetic field. Thats why, images are taken with anatomical deviations. Also heterogeneous structures inside the gantry can cause the distortion. The aim of this study is to determine any visual deviation of in MRI, if there any determinations, to calculate the average value of it. Material and Methods: In this study, we retrospectively reviewed hospital records of 60 the patients with lesions of the brain who underwent an awake stereotactic biopsy in our clinic (The Medical Faculty of Ege University, Neurosurgery Department). We chose 15 patients from this group, who had preoperative T1, T2 and FLAIR MR images and cranial computer tomography (CT) with stereotactic frame. Using the Cartesyen Coordinate System for the coordinates of the anatomic structures (stalk, bilateral superficial temporal artery branches) were measured. The results were compared. Results: According to CT, target coordinates in MRI images was distorted in each three axes. The differences in measurements in the X (left-right), Y (anterior-posterior), Z (superiorinferior) dimensions were 1 ± 0.2 mm, 2± 0.2 mm and 2 ± 0.5 mm in respectively. Consequently there are no any significant deviation in midline structures with comparison between the observed MRI T1, T2 and Flair sequences. However, when you go to lateral there are begin distortions in some sequences and planes. Conclusions: In our study we revealed the magnetic field caused of distortion. Beside, when you go laterals the deteriorations are increasing with a chaotic way.