Son dönem kalp yetersizliği olgularında sol ventrikül destek cihazı implantasyonu sonrası gelişen sağ ventrikül yetmezliği risk faktörlerinin retrospektif olarak belirlenmesi
Predicting risk factors of right ventricular heart failure after left ventricular asisst device implantation
- Tez No: 344278
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY ENGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş: Bu çalışmanın amacı LVAD implantasyonu sonrası RV yetmezliği gelişimini öngörecek parametreler saptamaktır. LVAD implantasyonu sonrası morbidite ve mortalitenin önemli bir nedeni olan RV yetmezliğini öngörmede, klinik değerlendirme tek başına yetersiz kalmaktadır. Materyal-metod: Kliniğimizde LVAD implantasyonu yapılan 100 hastanın klinik, hemodinamik ve ekokardiyografik verileri retrospektif olarak değerlendirildi. RV yetmezliği 14 günden uzun süren inotrop ihtiyacı veya ECMO ya da RVAD implantasyon ihtiyacı olarak tanımlandı. Bulgular: RV yetmezliği 100 hastanın 29?sinde gelişmiştir (29%). INTERMACS sınıfı, hipoalbuminemi, hiponatremi, yüksek ürik asit, INR ve kreatinin değerleri, %35?in altında RVEF, düşük TAPSE, 3. derece ve daha fazla triküspid kapak yetmezliği, uzamış kardiyopulmoner baypas süresi (2 saatin üstü), preoperatif intraaortik balon pompası(IABP) ihtiyacı, postoperatif kanama (24 saatte 1000cc ve üzeri) parametreleri LVAD implantasyonu sonrası RV yetmezliği için risk faktörü olarak saptanmıştır. Çoklu lojistik regresyon testi uygulandığında IABP (OR: 46,370), kreatinin (OR: 11,951), TAPSE (OR: 8,104), asit varlığı (OR: 51,036), postoperatif kanama (OR: 19,665), triküspit kapak yetmezliği (OR: 9,052) RV yetmezliği için en anlamlı bağımsız risk faktörleri olarak bulunmuştur. Preoperatif entübasyon ihtiyacı, IABP, INTERMACS sınıfı, hipoalbumeni, hiponatremi, yüksek kreatinin düzeyleri ve postoperatif kanama 30 günlük mortalite ile ilişkili bulunmuştur. Çoklu lojistik regresyon analizinde IABP (OR: 5,015), hiponatremi (OR: 4,953), yüksek kreatinin (OR: 6,397) ve postoperatif kanama (OR: 8,848) en anlamlı bağımsız değişkenlerdir. Sonuçlar RV yetmezliği LVAD implantasyonu sonrası en ölümcül komplikasyondur. RV yetmezliği gelişmeden harekete geçmek hayati önem taşır. Bu çalışmanın bulgularının daha iyi hasta seçimi ve zamanlama için önemli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study is to evaluate parametrics which enables to foresee RV failure in patients undergoing LVAD implantation. Clinical evaluation alone seems insufficient for predicting RV failure, an important cause of morbidity and mortality after LVAD implantation. Methods: Clinical, hemodynamic, and echocardiographic data were collected retrospectively on 100 patients undergoing LVAD implantation. RV failure was defined as the need for placement of temporary or long term RV support with an ECMO or RVAD, or the use of inotropic agents more than 14 days. Results: RV failure occurred in 29 of 100 patients (29%). INTERMACS class, hipoalbuminemia, hiponatremia, high uric asid, INR and creatinine levels, RVEF lower than 35%, low TAPSE, tricuspid valve insufficiency greater than 3, prolonged cardiopulmonary bypass duration (over 2 hours), preoperative need for IABP, postoperative bleeding (over 1000cc/24 hours) are found to be related with increased risk for right ventricular failure after LVAD implantation. In a forward stepwise multipl logistic regression analysis IABP (OR: 46,370), creatinin (OR: 11,951), TAPSE (OR: 8,104), abdominal aside (OR: 51,036), postoperatif bleeding (OR: 19,665), tricuspit valve insufficiency (OR: 9,052) are independent predictor of RV failure. Preoperative need for entubation, IABP, INTERMACS class, hipoalbumenia, hiponatremia, high creatinin levels and postoperative bleeding rates are higher in 30 day mortality group. In a forward stepwise multipl logistic regression analysis IABP(OR: 5,015), hiponatremia(OR: 4,953), high creatinin (OR: 6,397) and postoperative bleeding (OR: 8,848) are independent risk factors for 30 day mortality. Conclusions: RV failure is the most fatal complication after LVAD implantation. To act before RVF is crucial for better outcomes. The findings of this paper may lead to better patient selection and timing for isolated LVAD implantation.