Elif Şafak'ın Araf ve David Boratav'ın Beyoğlu'nda Fısıltılar adlı eserlerinde yabancılaşma sorununun karşılaştırmalı bir incelemesi
A comperative study of the alienation problem in the novels of Elif Şafak's Araf and David Boratav's Beyoğlu'nda Fısıltılar
- Tez No: 344291
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAİKA ŞEYDA ÜLSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk edebiyatı yazarlarından Elif Şafak?ın ?Araf? romanı ile Fransız edebiyatı yazarlarından Türk asıllı David Boratav?ın ?Beyoğlu?nda Fısıltılar? romanlarındaki yabancılaşma sorununu karşılaştırmalı olarak incelemektir. Çalışmada, her iki romanda görülen yabancılaşma sorununun toplumsal boyutlarını, görülme biçimlerini ve karakterler üzerindeki etkilerini, çoğulcu inceleme yöntemiyle karşılaştırarak ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Yabancılaşma durumlarının benzer ve farklı yönleri de tespit edilecektir. Çalışmada incelenen romanlarda yabancılaşma sorunu; topluma yabancılaşma, kendine yabancılaşma ve kültürel yabancılaşma biçimleri olarak görülmektedir. Yabancılaşma sorunu görülen karakterlerin yalnızlaşmış, toplumdan uzaklaşmış, mutsuz ve gelecekteki yaşamlarından umutsuz oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze comparatively the alienation problem observed in the characters in ?Araf? of Elif Şafak, an author of Turkish literature and, in ?Beyoglu?nda Fısıltılar? of David Boratav, a Turkish-born author of French literature. This study aims to examine the alienation problem in both novels in terms of its social dimensions, its different ways of existence and its social and psychological effects on the characters, through the eclectic method. Similarities and differences of alienation problem will also be determined. In both novels mentioned above the alienation problem exists in such ways as social isolation, self-estrangement and cultural alienation. It has been observed that the characters who live in a state of alienation are alone, isolated from the society they live in, unhappy and desperate for their future life.