Optimum para alanı teorisi: Türkiye'nin Euro Alanı'na uyumu üzerine bir inceleme
Optimum currency area theory: A study on the harmony of Turkey's Euro Area
  1. Tez No: 344332
  2. Yazar: EVREN COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÖZÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Optimum para alanı, parasal birliğin faydasının zararını aştığı bölgedir. Optimum Para Alanı teorisinin öncülerinden olan Mundell bir para alanının optimum olabilmesi için kabul edilen döviz kuru rejiminin dış dengeyi, işsizlik ve enflasyona neden olmadan sağlaması gerektiğini savunmuştur. Bu çalışmanın amacı, Optimum Para Alanları teorisi çerçevesinde Türkiye?nin Euro alanına uyumlu olup olmadığının araştırılmasıdır. Bu doğrultuda 1990-2010 yıllarına ait GSYİH büyüme oranı, işsizlik oranları, bankacılık sektörünün verdiği krediler ve bankacılık sektörünün verdiği geri ödenmeyen problemli krediler verileri kulanılmıştır. Değişkenler trendden arındırılmak için önce Hodrick-Prescott Filtresi?nden geçirilmiş daha sonra iş döngülerindeki uyumu ölçmek için değişkenler arasındaki ikili ilişkinin derecesi olan korelasyon analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre değişkenler arasındaki ikili ilişki kuvvetli olmamakla birlikte Türkiye?nin Euro alanına uyumu zayıf bir eğilim göstermiştir. Yakın zamanda Türkiye?nin Euro alanına katılmaması kendi lehine olabilir.
Özet (Çeviri)
Optimum currency area is the area where the benefits of monetary union is exceeding the damage. Mundell, one of the pioneers of the Theory of Optimum Currency Areas, argued that exchange rate regime adopted should ensure the external balance without causing inflation and unemployment for optimum monetary area. The aim of this study, to investigate whether Turkey is compatible with the euro area within the framework of the theory of optimum currency areas. In this respect, GDP growth rate for the years of 1990-2010, unemployment rates, the banking sector loans and the banking sector and the non-refundable troubled loans of the banking sector has been used. Firstly the variables were passed from Hodrick-Prescott filter for eliminating from trend later correlation analysis was performed with a degree of bilateral relations between the variables to measure compliance with business cycles. According to the results although there isn?t a strong bilateral relationship between the variables Turkey's compliance with the euro area showed a weak trend. Soon not to join of Turkey the euro area may be in it?s favor.