Elektronik perakendecilik sektörü ve internet alışverişi tüketici davranışı: Türkiye örneği
Electronic retail sector and internet shopping consumer behavior: The case of Turkey
  1. Tez No: 344331
  2. Yazar: İREM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA BALCI İZGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Teknolojinin hızlı gelişimi ve internet kullanımının artış göstermesi elektronik perakende sektörü ve internet alışverişinin gelişimini de etkilemiştir. Siparişten ödemeye kadar neredeyse tüm işlemler internet üzerinden yapılmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde tüketiciler bilgilenmekte ve üreticiler de küresel pazara ulaşabilmektedir. Buna ilave olarak, internetle birlikte tüketicilerin alışkanlıkları değiştirmekte ve üreticiler yeni teknikler geliştirmektedirler. Bu çalışma, elektronik perakende sektörünü ve Türkiye?de internet üzerinden alışveriş yapan tüketicilerin profilini ortaya koymayı amaçlamıştır. Araştırma yöntemi olarak online anket yöntemi kullanılmıştır. Anket 47 sorudan oluşmaktadır. On-Line Anket sitesi aracılığıyla Türk kullanıcılara 384 adet anket ulaştırılmış ve 384?ü de araştırmaya dâhil edilmiştir. Araştırma sonucunda elektronik perakende ve internet üzerinden alışveriş yapan tüketicilerin değişen tercihlerine ilişkin önemli sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapid development of technology and increase of internet use have affected the electronic retail sector and internet shopping. Almost all of the process from order to payment have been done through internet. Owing to growing technology, consumers are informed and producers can reach the global market. In addition to this, the habits of consumers are changing gradually and producers develop new techniques through internet. This study aims to present electronic retail sector and the profiles of the consumers shopping on the internet in Turkey. Online survey research method is applied in the study. The survey consists of the 47 questions. 384 effective responds out of 384 responds which were received by using ?On-Line Anket? web site. Following the study, important results have been acquired concerning electronic retail and changing preferences of the consumers shopping on the internet.