Enflasyon yakınsaması: BRICS ülkeleri örneği
Inflation convergence: The case of BRICS countries
  1. Tez No: 941031
  2. Yazar: AYŞE HAFSA KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
BRICS gibi bir ülke grubunun ortak para kullanması, doların uluslararası ekonomi ve finans sistemindeki statüsünü şüphesiz ki derinden etkileyecektir. Böyle bir ihtimalin bile askeri, siyasi ve ekonomik birçok sonucu olabilir. Dolayısıyla bu çalışma, BRICS ülke grubu gibi dünya ekonomisinde önemli bir yere sahip bir örneklemi kapsaması ve olası bir ortak para ihtimalini değerlendirmesi ve ortak para doğrultusunda politika yapıcılara bir fikir vermesi açısından önem teşkil etmektedir. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, BRICSülkelerinin olası ortak para birimi yaratma ihtimali durumunda Optimum Para Alanı Teorisi çerçevesinde gerekli ekonomik kriterlerden biri olan enflasyon yakınsamasının varlığını gruba halen üye olan ülkeler açısından araştırmaktır. Ayrıca Türkiye'nin BRICS toplantılarına davet edilmesi nedeniyle gelecekte olası bir üyelik ihtimalini değerlendirmek amacıyla Türkiye ve BRICS ülkeleri arasındaki enflasyon yakınsamasının varlığı da çalışmada araştırılmıştır. BRICS ülkeleri için aylık frekansta belirlenen 12 aylık enflasyon (yıllık) serilerinin durağanlığı 2012:M1-2024:M10 dönemi için test edilmiştir. Bu amaç doğrultusunda ülkeler arasındaki yatay kesit bağımlılığını dikkate alan ikinci nesil panel birim kök testlerinden Bai ve Ng (2004) testi; serilerdeki yapısal kırılmaları dikkate alan Carrion-i Silvestre vd. (2005) yapısal kırılmalı panel birim kök testi (PKPSS testi); ani ve yumuşak kırılmaları dikkate alan tek değişkenli panel birim kök testi (FPKPSS Testi) kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, BRICS ülkeleri arasında enflasyon yakınsaması tespit edilmiştir. Türkiye'nin örnekleme dâhil edilmesi durumunda sonuçlarda herhangi bir değişiklik olmamaktadır. Bu bağlamda, söz konusu ülkelerin ortak para yaratmasının ön koşullarından birinin gerçekleştiği ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
The use of a common currency by a group of countries like BRICS would undoubtedly have a profound impact on the status of the dollar in the international economic and financial system. Even the mere possibility of such an event could have numerous military, political, and economic consequences. Therefore, this study is significant as it covers a sample group with an important role in the global economy, evaluates the potential for a common currency, and aims to provide policymakers with insights regarding such a currency union. Accordingly, the purpose of this study is to examine the presence of inflation convergence—a key economic criterion under the Optimum Currency Area Theory—among the current member countries of the BRICS group in the event of a potential common currency creation. Additionally, due to Türkiye's invitation to BRICS meetings, the study also investigates the presence of inflation convergence between Türkiye and the BRICS countries in order to assess the possibility of future membership. The stationarity of 12-month inflation (annual) series determined at a monthly frequency for BRICS countries was tested for the period 2012:M1–2024:M10. For this purpose, second-generation panel unit root tests that account for cross-sectional dependence among countries were employed, including the Bai and Ng (2004) test; the Carrion-i Silvestre et al. (2005) structural break panel unit root test (PKPSS test), which considers structural breaks in the series; and the univariate panel unit root test (FPKPSS test), which accounts for sudden and gradual breaks. According to the findings of the study, inflation convergence was detected among the BRICS countries. Including Türkiye in the sample does not change the results. In this context, it can be stated that one of the preconditions for these countries to create a common currency has been met.