Türkiye'de sanayi ve konut sektöründe petrol ve elektrik tüketimi üzerine ampirik bir analiz
An empirical analysis of oil and electricity consumption in industry and housing sector in Turkey
  1. Tez No: 344333
  2. Yazar: MÜGE MANGA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN BEKMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
İnsanlığın temel gereksinimlerinden birini teşkil eden enerji, aydınlatmadan ısınmaya, ısınmadan ulaşıma birçok alanda insan ihtiyacını karşılayan bir olgudur. Artan teknolojik gelişmeler, küreselleşme ve sanayileşme enerji talebinin giderek artmasına neden olmuştur. Artan enerji talebi sonucunda da, dünya ülkeleri ilişkilerinde enerji kavramı daha kritik bir noktaya varmıştır. Enerji kavramının öneminin giderek artmasına etki eden önemli sebepler, enerji kaynaklarının ülkeler arasında adaletli bir şekilde dağılmamış olması ve enerji kaynakları rezervlerinin doğada sınırlı miktarda bulunması Şeklinde sıralanabilir. Bu çalışmanın amacı, kullanımı giderek artan, rezervi ise giderek azalan petrolün ve ikincil enerji kaynağı olan elektriğin sanayi ve konuttaki tüketimine Türkiye`nin bağımlılığını ölçmektir. Çalışmanın bir diğer amacı ise, hesaplanan bağımlılık derecelerine bağlı olarak bu sektörlere uygulanacak herhangi bir politikanın ekonomideki etkisinin hangi düzeyde olacağının anlaşılmasını sağlamak ve bu sektörler için politika önerileri üretmektir. Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde enerji ve enerji kaynakları hakkında genel bir bilgi sahibi olunması amacıyla, enerji kaynaklarının piyasa yapısı ile ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci bölümünde çalışmanın analiz kısmında kullanılan VECM, VAR modelleri ve standart testler tartışılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, Türkiye`deki petrol ve elektrik tüketiminin sektörel incelemesi için yapılan analiz bulgularına yer verilmiştir. Bulgular, elektrik ve petrol tüketimi esnekliğinin katı olduğu ve sanayi sektöründeki petrol ve elektrik tüketimi esnekliğinin konut sektörüne göre daha katı olduğu yönünde sonuçlanmıştır. VAR modeli sonucunda ise elektrik ve petrol tüketimini etkileyen değişkenler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy constituting one of the basic needs of humanity is a phenomenon that meets the needs of people in many areas from lighting to heating, from heating to transportation. Increasing technological developments, globalization and industrialization have led to increases in the demand for energy. As a result of demand increases, the energy concept has reached even more critical point in regards to the relations between the countries of the world. The major reasons affecting the importance of the energy concept can be stated as: unfair distribution of energy resources among countries and limitation in the energy resources resevers in the nature. The aim of this study is to measure Turkey`s dependency of the oil and the electricity consumption in industry and housing. Another purpose of this study is to measure the degree of dependancy of these sectors and how a policy applied might affect the economy. This study consists of three main parts. In the first section, basic information regarding the market structure of energy sources have been provided. In the second section, the VECM, VAR models have been discussed and standardized tests were used. In the third section of the study, findings from the analysis of sectoral investigation of Turkey`s oil and electricity consumption have been interpreted. The findings showed that elasticities of electricity and oil consumption are inelastic. In addition, the elasticities of oil and electricity consumption in the industrial sector are more inelastic than that of housing sector. As a result of the VAR model are analyzed variables affecting the consumption of electricity and oil.