İstanbuldaki rekreasyon alanlarında kullanıcı (Ziyaretçi) özelliklerinin belirlenmesi
The Determination of user characteristics in the recreational areas in İstanbul
  1. Tez No: 34435
  2. Yazar: SEYYİD ZİYAADDİN NABAVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTUĞ AKESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu araştırmada rekreasyon planlamalarında ve yönetiminde önemli bir unsur olan kullanıcı özellikleri incelenmiştir. Çalışmada, örnek olarak alınan üç kent parkında kullanıcı özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bunun için anket yöntemi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular değerlendirilerek her park örneği için kullanıcı toplumun özellikleri saptanmıştır. Ortaya çıkan kullanıcı özellikleri, parkların kaynak yönetiminde yönlendirici faktör olacaktır. Ayrıca, parklardaki kullanımların denetim altına alınabilmesi ve istekler doğrultusunda topluma hizmet verebilmek için bu bilgilerin önceden toplanıp değerlendirilmesi gerektiği savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE DETERMINATION OF USER CHARACTERISTICS IN THE RECREATIONAL AREAS IN ISTANBUL. Participant characteristics that an important factor of recreation planning and management is examined in this research. Participant characteristics is determined in three city parks. Provided knowledge is appraised and characteristics of participant society is determined for each park. These participant characteristics will be direction factor for resource management of parks. In addition these knowledges should provided for controlling the participates and providing the enough services. 46