Flavon ve bazı türevlerinin spektrumları üzerine asitlerin etkisi
The Influence of acidic environment on the spectra of flavone some flavone derivates
- Tez No: 34436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN ATUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET FLAVON VE BAZI TÜREVLERİNİN SPEKTRUMLARI ÜZERİNE ASİTLERİN ETKİSİ Flavon, hesperidin ve rutinin ultraviyole ve görünür bölge absorbsiyon spektrumları çeşitli çözücü sistemlerinde incelenmiştir. Her bir durumda çözü cünün asiditesi spektrum üzerinde belirgin bir etki yapmıştır. Asiditenin artması ile pikler uzun dalga boylarına doğru kaymış ve piklerin molar sönüm katsayısı artma göstermiştir. Molar sönüm katsayısındaki artış, Hammett'in H0 skalası ile ilgili kılınarak asiditenin ölçüsü olarak kullanılmıştır. Bu maddelerin H0 indikatörü olarak kullanılabileceği gösterilerek indikatör sabitleri tayin edilmiştir. İndikatör aralığına giren bölgelerde asetik asit-sülfürik asit, monoklorasetik asit-sül- fürik asit, diklorasetik asit- sülfürik asit ve triklorasetik asit-sülfürik asit sistemle rinin çeşitli oranlardaki karışımlarının H0 değerleri tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE INFLUENCE OF ACIDIC ENVIRONMENT ON THE SPECTRA OF FLAVONE AND SOME FLAVONE DERIVATES The visible and ultraviole absorption spectra of flavone, hesperidine and rutin have been studied in various solvents. In each case the effect of solvent acidity on the spectrum is evident. The molar extinction coefficient of the peak grows with increasing acidity and occurs bathochromic shift. These spectral changes permit the establishment of an acidity scale which is related to the Ham- mett H0 scale. In highly acidic media, flavone, hesperidine and rutin are potenti ally useful indicators.Indicator constants (pK,) of these substances calculated ac cording to the Hammett acidity function. The H0 values of (CI^COOH-H^O^ mixtures, (CH2ClCOOH- H^O^ mixtures, (CHCl2COOH - H2S04) mixtures and (CC^COOH-ILjSO^ mixtures have been determined by using flavones as Ho indicators. 58