Hemşirelerde iş tatmini faktörlerinin hastaneye olan bağlılıklarına etkisi
Nurse job satisfaction in their commitment to the effect of hospital
- Tez No: 344352
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KİTAPÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Gerek kamusal alanda gerekse de özel sektörde son derece geçerli ve sonuçlar anlamında çok önemli bir faktör olan iş tatmini, bireyin yaptığı iş veya elde ettiği deneyimler sonucunda, işi hakkında kendisinde hissettiği olumlu ve duygusal bir durumdur. Çalışanların iş tatmin düzeyi, örgüt amaçlarının etkin ve verimli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamada etkili bir faktördür.Bu çalışmada hastanede görev yapan hemşirelerin iş tatminlerinin hastaneye olan bağlılıklarına etkisi incelenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS programında yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Varyans analizi ve Regrasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan 243 hemşireden örneklem olarak gönüllü 110 hemşire ankete katılmıştır.Araştırmada örgütsel bağlılık ölçeğinin ortalama puanı incelendiğinde hemşirelerin örgütsel bağlılıkları düşük olduğu saptanmıştır. Örgütsel bağlılığın alt boyutlarının ortalama puanları incelendiğinde en yüksek kendilerini hastaneye duygusal olarak bağlı hissettikleri, en düşük ise örgütsel bağlılıkta kendilerini ailenin bir parçası olarak hissetmeleri sonucuna varılmıştır.Hemşirelikte çalışma süresi 10 yıl ve üstü olan hemşirelerin örgütsel bağlılıklarının diğerlerine göre daha yüksek olduğu saptanmıştır.(F:4,151;p
Özet (Çeviri)
Work satisfaction, which is a highly effective and very important factor in terms of results for both public domain and private sector, is positive and emotional state which an individual feels his/her work at the result of his/her work or the experiences obtained. The level of the employee?s work satisfaction is an effective factor for enabling realization of the organization?s objectives in an efficient and productive way.In this study, the effect of work satisfaction among nurses, who work in hospitals, on their loyalty to the hospital was examined. In research, survey method was used as data collection tool. Data were analyzed in SPSS program. Variance analysis and regression analysis were used to evaluate the data. 110 volunteer nurses among 243 nurses working in Istanbul Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Istanbul Süreyyapaşa Chest Diseases and Chest Surgery Training and Research Hospital) attended the survey by sampling within the scope of the research.It was determined that the organizational loyalty of the nurses, whose duration of service in nursing were 10 years or more, was higher than the others.