Olasılıklar üzerine bir aşk filmi
A love movie over possibilities
  1. Tez No: 344357
  2. Yazar: MUSTAFA ŞENGELEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ ASİLTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
İki sevgili arasında olan ilişkilerin anlatıldığı bu filmde;Timur,üniversite mezunu fakat işsiz ve takıntıları olan bir kişiliktir.Canan ise tam tersi olarak paraya ve maddi değerlere önem vermektedir.İkili arasında Timur?un takıntıları ve işsiz olması nedeniyle sürekli tartışmalar yaşanmaktadır.Bunlara daha fazla dayanamayan Canan evi terk eder.Timur ise daha önceden Canan?ı mutlu etmek için aldığı borçlar yüzünden tehditler almaktadır.Bu yüzden intihar etmeye karar vermiştir.Fakat Timur?un takıntı haline getirdiği sayılar bir gün ona güler.Bunu duyan Canan ise hemen Timur?u arayıp tekrar birlikte olmak istediğini ve onu çok sevdiğini söyler.Ama Timur bunları dinlemez ve Canan?a artık birlikte olamayacaklarını söyler.İntihar etmekten vazgeçen Timur için hayat yeniden başlamaktadır. Hayatını sadece bir şans oyununa bağlayıp tüm planlarını buna göre yapan takıntılı bir adam(Timur) ve onun tam tersi karakteri olan sevgilisini(Canan) konu alan bir filmdir.Takıntıları ile uğraşan bir adamın kendisini kaybettiğini,karamsarlık içine girdiğini ve sevgilisi için borç para alarak büyük bir batağa düştüğünü görürüz.Bunun tam tersi olarak kadın karakter ise erkekte olan bu takıntılara daha fazla dayanamaz ve kendi isteklerini karşılayabilecek bir erkek ile birlikte olmak ister.Kadın-Erkek ilişkilerinin incelendiği bu filmde kadınların bazılarının erkekler ile para(menfaati)doğrultusunda birlikte olduklarını görürüz.Parası yokken terk edilen erkek karakter parası olduğu anda tüm kötü huyları,takıntıları unutulup tekrar aranıp birlikte olunmak istenmektedir.Yapacağım bu film ile birlikte artık günümüzde kaybolmaya başlayan aşk kavramının ilişkiler için aslında ne kadar önemli olduğu, ilişkilerimizde sadece para üzerinde kısıtlı kalınmaması gerektiğini,para ve gösteriş merakının önemsiz olduğunu,önemli olanın aşk ve mutluluk olduğunu,insanları oldukları gibi sevip,öyle kabullenip yaptıklarını yanlışlar ve doğrularda hep yanlarında olup onları desteklememiz gerektiği anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This movie tells to spectator that relationship between one couple.Timur has a University graduation but he is unemployed.Canan is opposite of Timur that her importance is Money and material things.They always have an argument because of Timurs obsession and unemployed.Canan can?t stand this thing anymore and left their home.Timur debted before and has threatend by other people.Because off this Timur wants to suicide.But one day Timurs obsession numbers laugh to him.Canan heard this and called Timur that tell him to want to be with him.But Timur never listen to her and told that they won?t be together anymore.He abandoned to suicide.The new life will begin for him. Timur who obsessed man deals with his life on a gamble game and his opposite character darling Canan.This film takes that issue.The film shows us that drowning man loses his obsession,pessimism and for the lover of entering a quagmire and indicates when borrowed some money.On the other hand,the character who is women can?t withstand more than other obsessions.She wants to be with a guy who can meet her demands.In this film includes examined relations between men and women,they need men for money.My movie shows us that the concept of love is so important for relationships.The love begins to lose for us in these days.The film shows us that money is important for relations and the important things are love and happiness however not money.People can make some mistakes.So we must love them with their mistakes.We should accept the people with their rights and wrongs.