Sağlıkta dönüşüm projesi kapsamında yapılan uygulamaların çalışan memnuniyeti üzerindeki etkisi: Ayvalık Devlet Hastanesi ve Edremit Devlet Hastanesi örneği
Health transformation project impact on employee satisfaction with applications: Ayvalık State Hospital and Edremit State Hospital
  1. Tez No: 344358
  2. Yazar: YEŞİM ÜNEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT FIRLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı; hastane çalışanlarının, sağlıkta dönüşüm projesi sonrası yapılan uygulamalara ve dönüşüme yönelik hizmetiçi eğitime ilişkin görüşlerinin memnuniyetleri üzerindeki etkileri belirlemektir. Ayrıca hastane çalışanlarının tanımlayıcı özeliklerine göre, sağlıkta dönüşüm projesi sonrası yapılan uygulamalara, dönüşüme yönelik verilen hizmetiçi eğitime ilişkin görüşlerinin ve memnuniyet düzeylerinin farklılaşıp farklılaşmadığını da incelemektir. Amaç doğrultusunda hazırlanan anket formu; 2012 yılı Aralık ayında, Ayvalık Devlet Hastanesi ve Edremit Devlet Hastanesinde görev yapan 260 hastane çalışanına uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 17.0 istatistik programı aracılığıyla çözümlenmiştir. Araştırmaya katılanların tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde istatistiklerinden, sağlıkta dönüşüm projesi sonrası yapılan uygulamalara ve dönüşüme yönelik hizmetiçi eğitime ilişkin görüşlerinin ve memnuniyet düzeylerinin belirlenmesinde ortalama ve standart sapma istatistiklerinden faydalanılmıştır. Çalışanların tanımlayıcı özelliklerine göre sağlıkta dönüşüm projesi sonrası yapılan uygulamalara, dönüşüme yönelik hizmetiçi eğitime ilişkin görüşlerinin ve memnuniyet düzeylerinin farklılaşmasının incelenmesinde t testi, tek yönlü Anova ve Tukey testlerinden faydalanılmıştır. Çalışanların sağlıkta dönüşüm projesi sonrası yapılan uygulamalara ve dönüşüme yönelik hizmetiçi eğitim ile memnuniyet düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesinde Korelasyon analizinden, sağlıkta dönüşüm projesi sonrası yapılan uygulamalara ve dönüşüme yönelik hizmetiçi eğitime ilişkin görüşlerinin, memnuniyet düzeyleri üzerindeki etkilerinin incelenmesinde ise Regrasyon analizinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda; hastane çalışanlarının SDP sonrası yapılan uygulamalara ve dönüşüme yönelik verilen hizmetiçi eğitime ilişkin görüşlerinin içsel tatmin, dışsal tatmin ve genel tatmin düzeylerini pozitif olarak etkilediği belirlenmiştir. Diğer bir ifade ile SDP sonrası yapılan uygulamalara ve dönüşüme yönelik verilen hizmetiçi eğitimler, çalışanların memnuniyet düzeylerini artırmıştır. Araştırmada ayrıca çalışanların tanımlayıcı özelliklerine göre, dönüşüme yönelik hizmetiçi eğitime ilişkin görüşlerinde farklılaşmalar olduğu, sağlıkta dönüşüm projesi sonrası yapılan uygulamalara ve memnuniyet düzeylerinin ise tanımlayıcı özelliklerine göre farklılaşmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, hospital staff, health transformation project ideas about the post-service training for the transformation of practices and to determine their impact on satisfaction. In addition to the peculiarities of the hospital staff, identifying, for health applications made after the conversion project, given to recycling in-service training to examine the opinions and satisfaction level vary. A questionnaire developed for the purpose, in April of 2013, Edremit Ayvalik State Hospital and State Hospital, 260 health care workers who work performed. The data obtained from the questionnaires were analyzed using SPSS 17.0 statistical software. Descriptive statistics of frequency and percentage of those surveyed to determine the properties, applications made after the conversion project and the transformation of health-service training for the mean and standard deviation for the views and statistics have been used to determine satisfaction levels. According to the descriptive characteristics of the applications made after the employee health transformation project, the transformation-service training for the study of differentiation of the opinions and satisfaction levels of t-test, one-way ANOVA and Tukey tests used. Employee health transformation project with post-service training for the transformation of practices and correlation analysis to examine the relationships between the levels of satisfaction, health-service training for the conversion and transformation of applications made after the project views, regression analysis, have been used in the study of the effects on levels of satisfaction. The result of research carried out after the hospital staff, the SDP-service training given to recycling practices and ideas about the intrinsic satisfaction, extrinsic satisfaction and overall satisfaction levels were positively affected. In other words, the SDP applications made after the inservice training and transformation, increased levels of employee satisfaction. The study also descriptive characteristics of employees, according to the observations on the differences in service training for transformation, health, and satisfaction levels of the applications after the conversion project is differentiated according to descriptive characteristics were determined.