Türkiye'de sağlık sistemi ve 2003 sonrası sağlıkta dönüşüm programı
Health care and health transformation program in Turkey after 2003
  1. Tez No: 344356
  2. Yazar: ŞİYAR KARAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Sağlık, evrensel bir kavramdır. Sağlıklı yaşam, her bireyin temel hakkıdır. Ülkemizde, sağlıklı yaşama hakkına ilk kez 1961 Anayasası?nda yer verilmiştir. Sağlık kavramı, bireylerin günlük yaşantıdaki rollerini yerine getirirken kazandıkları deneyimleri, bilgi birikimleri, değer yargıları ve beklentileri ile şekillenmektedir.. Toplumsal tecrübeler bugünün sağlık altyapısını oluştururken, Türkiye?de bu değişim ve Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte doğru olanı arama çalışmaları sonrasında edinilen toplumsal tecrübe her gelen siyasal iktidar tarafından görmezden gelinerek sil baştan sitem arayışları sevketmiş ve ülkeyi 2003 yılında ki değişim projesine kadar sürüklemiştir.Küreselleşme ile birlikte dünyada yaşanan değişim Türkiye de de kendini hissettirmiştir. Küresel kapitalizmin 1970? li yıllarda başlattığı sağlıkta neoliberal dönüşüm, Türkiye?de ilk ipucunu 1982 Anayasası ile vererek devletin sağlık hizmetlerinden çekilmesi olarak yansımıştır. Türkiye?de sağlık hizmetlerinin yeniden yapılandırılması çalışmaları bu gelişmelerin etkisi altında kalarak yapılmştır. Sağlık alanında yapılan değişiklikler olumlu olmakla birlikte eksik tarafları da mevcuttur.1961 Anayasasında toplumsal algı dikkate alınarak oluşturulan 224 sayılı Sağlık Hizmetlerinin Sosyalleştirilmesine Dair Kanunun özlenen sağlık hizmetini tarif edebilecek çağdaş alt yapıya sahip iken ve tecrübe edilmiş pozitif bir sistemken, yeni bir reform fikrinin adaptasyonu ve uygulanabilirliği toplumsal bir sorun haline gelebilecektir.
Özet (Çeviri)
Health is a universal concept. Live a healthy life is a fundamental right of every individual. In our country, the Constitution of 1961 for the first time are given the right to a healthy life. Concept of health, daily life situations of individuals in fulfilling their roles gained experiences, knowledge, values and expectations are shaped .. Social experiences in today's health care infrastructure, creating the right thing with the establishment of the Republic, Turkey, exploration of this change and the social experience acquired after the scratch of each site in the quest for political power by ignoring sevketmiş project, until the change in the country in 2003, with sürüklemiştir.Küreselleşme the change began to be felt in Turkey in the world. Global capitalism 1970s initiated the neo-liberal transformation of health, health care services in Turkey, the withdrawal of the state, giving the first hint reflected in the 1982 Constitution. Reconfiguration of health services in Turkey, under the influence of these developments yapılmştır work. Although the parties to the positive changes in the health care field is missing in the Constitution mevcuttur.1961 created taking into account the social perception of the Law No. 224 on the Socialization of Health Services longed able to describe the health service has been a positive experience and a modern infrastructure, while having sistemken, adaptation, and the applicability of the idea of a new reform is likely to become a social problem.