Osmanlı'da Batılılaşma hareketlerinin kadın giysilerine yansıması
Westernization movement in the Ottoman Empire reflection of women's dress
- Tez No: 344365
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Crafts, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada; Osmanlı?da batılılaşma hareketlerinin kadın giysilerine yansıması incelenmiştir. İlk bölüm de; Tanzimat öncesi giyim geleneklerine değinilerek kadınların günlük yaşamlarındaki giysileri üzerinde detaylı bir araştırma yapılmıştır. Sonraki bölümlerde ise sırasıyla; 18. yüzyılda başlayan batılılaşma hareketleri devamında ise Tanzimat, I. ve II. Meşrutiyet incelenmiş, bu dönemlerde gelişen kadın hareketleri ve basının etkisi de göz önünde bulundurularak giysilerde meydana gelen değişiklikler analiz edilmiştir. Buna ek olarak; kadın dergileri bireylerin yaşantısını her alanda değiştirmiş ve batılılaşma süreci destekleyici fikirleri basın yoluyla insanlara ulaşmıştır. Mütareke-İşgal döneminde oluşan değişimlerde detaylıca incelenmiştir. Batılılaşma sürecinin başlamasıyla toplumsal hayat, eğitim, eğlence ve sosyal etkinlikler gibi birçok alanda etkisini gösteren bu değişimin giysiler üzerindeki etkileri karşılaştırmalı olarak incelendiği görülür. Batılılaşma öncesine ait görsel ve yazılı kaynakların sınırlı olması bu çalışmada karşılaşılan en büyük zorluk olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the reflection of women?s clothing after Ottoman Westernization Movements. The first chapter contains a detailed research that deals with women?s daily clothes in reference to the traditions of pre-Tanzimat clothing. In the next sections; changes in clothing respectively examined in 18 th century Westernization Movement, Tanzimat, I. and II. Constitutionalism, in terms of emerging women movements and media effects. In addition to that women?s magazines have changed all areas of the lives of individuals and supportive ideas of the westernization process influenced people through the media. The changes in the period of Occupation and Armistice period is also examined in detail. With the beginning of the process of Westernization; social life, education, perception, of entertainment and social events are influencedin term of clothing, which is analyzed with comparisons. The limited access of visual and written sources of pre-westernization period, is the major problem this study.