Osmanlı'nın son dönemlerinden cumhuriyete geçiş sürecinde kadın kimliği ve kıyafetleri
Transition from the last period of the Ottoman to the republic women's identity and clothes in the process
- Tez No: 848779
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ATLI
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi kadın kimliği, aydın kadınlar, dergiler, cemiyetler ve kıyafetlerde batılılaşma etkisi incelenmektedir. Çalışma da Osmanlı Devleti'nin son yılları ve Cumhuriyet ilanı ile kadın kimliğinin ve giysi özelliklerinin gelişimi ele alınmaktadır. Osmanlı Devleti'nin son zamanlarında Tanzimat fermanının ilan edilmesi ile birlikte, kadın haklarında yenilikler görülmeye başlanmıştır. Bu hakların doğrultusunda modernleşen kadın kimliğine ve kılık kıyafetine yansımıştır. Cumhuriyet Dönemi çağdaşlaşmasında kadın kimliği projesine toplum için de ne kadar uygulanabilmektedir? Osmanlı kadını ve Cumhuriyet kadını, modernleşme sürecinde bu reformları ne derece benimsediği tespit edilmekte ve kılık kıyafete yansıması incelenmiştir. Cumhuriyet'in ilk zamanlarında oluşturulan reformlarının, kadın imajı üzerinde yapılan değişimleri incelenmektedir. Türk Kadını modern kimliğine, Cumhuriyet Dönemi'nde Atatürk tarafından gerçekleşen reform hareketleri ile erişmektedir. Cumhuriyet Dönemi'nin temsil eden kadın kimliğinin incelenmesi ve bu değişimleri yaşarken hükümetin çizdiği imaj ile bu süreci yaşamakta olan kadın kimliğini arasında karşılaştırılması yapılmıştır. Bu ilerleyen zamanda, kadınlara tanınan haklar ve yasaların ne kadarı gerçekleşmektedir. Cumhuriyet Dönemi'nde yeni kadın imajı geleneksel kimliğinden sıyrılarak, modern, çağdaş bir görünüm almaktadır. Kadınlar, devlet tarafından yol gösterilerek, eğitim ve çalışma hayatının içinde olması desteklenmektedir. Cumhuriyet Dönemi en büyük eğilimi Türk kadınının erkeklerle eşit haklara sahip olması hedeflenmektedir. Tanzimat Fermanı ile geleneksel giyim anlayışına karşı modern kıyafetlere doğru adımlar atılmaktadır. Cumhuriyet Dönemi'nde modern giyim şekli kabul edilmekte ve kılık kıyafet inkılabının ilan edilmesiyle, Türk kadın giyiminde modern olma yolunda değişim başlamıştır. Cumhuriyet Dönemi çağdaşlaşması projesinde kadın kimliğinin inşası ve birey olabilme konusu ve giyim sürecinde ki evreler incelenmektedir. Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçen süreçte geleneksel kadın kıyafetlerin, modern giysilere dönüşmesi ele alınmaktadır. 1920'lerin sonuna kadar geçen zamanda sınırlandırılmış, Türk kadınlarının giysi tercihlerinin sosyal konumlara göre değişimi konu olarak açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The westernization effect on women's identity and clothing in the Ottoman and Republican Periods is examined. The study deals with the last years of the Ottoman Empire and the proclamation of the Republic and the development of women's identity and clothing characteristics. With the declaration of the Tanzimat edict in the last years of the Ottoman Empire, breakthroughs in the rights of women began. How much can it be applied to the project of female identity in the society in the modernization of the Republican Period. The aim is to determine how much Ottoman women and Republican women have adopted these reforms in the modernization process and their reflection on their costumes is examined. The changes made on the image of women in the reforms created in the early days of the Republic are examined. Turkish Women reach their modern identity with the reform movements carried out by Atatürk in the Republican Period. Examining the identity of women, which has become the symbol of the Republican Era, and comparing the image drawn by the state while experiencing this change and the current woman living this process. This is how the rights and laws granted to women are applied in practice. In the Republican Era, the new image of woman got rid of its traditional identity and took a modern, contemporary look. Women are supported to be included in education and working life by being guided by the state. The biggest trend of the Republican Period was that Turkish women should have equal rights with men. With the Tanzimat Fermanı, steps are taken towards modern clothing against the traditional clothing approach. In the Republican Period, modern clothing is accepted. With the declaration of the dress reform, a change has begun in the way of being modern in Turkish women's clothing. In the Republican Era modernization project, the construction of female identity and the subject of being an individual and the stages in the clothing process are examined. In the process from the Ottoman Empire to the Republic, the transformation of traditional women's clothes into modern clothes is discussed. The change of Turkish women's clothing preferences according to social positions, limited to the time passed until the end of the 1920s, is explained as a subject.