Motivation of employees: An implementation in Serik State Hospital
Çalışanların motivasyonu: Serik Devlet Hastanesi örneği
  1. Tez No: 344371
  2. Yazar: LATİFE PEKŞEN ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEBAHATTİN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Motivasyon kavramı son yıllarda çalışma yaşamında fazlasıyla önemli bir hal almıştır. Son yüzyılda sanayi ve üretim süreçleri ile birlikte daha çok olgunlaşan bu kavram özellikle günümüzde hizmetler sektöründe de sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Buna dair kuramsal tartışmalar ise bu çalışmaya ayrıca ışık tutacak niteliktedir. Motivasyon kavramına ilişkin kuramsal tartışmalar bir yandan motivasyon sürecine ilişkin bir boyut taşırken öte yandan kapsamına ilişkin kuramsal tartışmalar da mevcuttur. Önemli olan bu noktada sosyo-ekonomik, psiko-sosyal ve örgütsel açılımları, konumuz olan hastane çalışanları üzerindeki motivasyon süreçleri ve kapsamı ile harmanlayabilmektir. Bu açıdan konunun motivasyon ve hastane çalışanları üzerindeki etkisini net biçimde ortaya koyabilmek araştırma safhası ile mümkün olmaktadır. Antalya Serik Devlet Hastanesi?nde çalışan sağlık personeli üzerinde yapılan anket çalışması sayesinde tezin sunduğu kavramsal ve kuramsal çerçeveye dayalı bulgularla, varsayımların güvenilirliği ve geçerliliği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of motivation at work in recent years has become extremely important. Industrial and manufacturing processes of the last century, this concept is maturing along with the more common, especially in the services sector began to be used today. However, this study also shed light on the theoretical discussions. Theoretical discussions on the concept of motivation in the process of motivation on the one hand, while moving in a range of sizes are available for the theoretical discussions. The important thing at this point, socio-economic, psycho-social and organizational implications and scope of processes have to combine with the motivation of employees hospital. In this respect, the issue of motivation and its impact on hospital staff, it is possible to clearly elucidate the research phase. Antalya Serik State Hospital survey on employee health care thanks to its conceptual and theoretical framework, based on the findings of the thesis, put forward to the reliability and validity of the assumptions.