Özel düzenlenmiş pliometrik antrenmanların atletizm yapan (11-13 yaş) çocukların aerobik ve anaerobik güçlerine etkisi
The effect of specially designed plyometric trainings on aerobic and anaerobic power of children (11 to 13 age) who make athleticism
  1. Tez No: 344411
  2. Yazar: OSMAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada 8 haftalık özel düzenlenmiş pliometrik antrenmanlarının atletizminkoşmabranşındaki (11-13 Yaş) bayan çocuklarınaerobik veanaerobik güçlerine etkisini ortaya çıkarmak amacıyla öntest sontest kontrol gruplu deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmaya 11-13 yaşları arasında 12deney (pliomerik antrenman programına ve atletizm antrenmanlarına birlikte katılan gurup), 12 kontrol grubu (sadece atletizm antrenmanlarına devam eden grup) olmak üzere 24 bayan atletizm sporcusu alınmıştır. Çalışma, sezon hazırlık döneminde normal atletizm antrenmanlarıyla birlikte uygulanmıştır. Deney grubundaki sporcular 8 hafta süreyle haftada iki gün olmak üzere kendi antrenman programları içersinde özel düzenlenmiş ilave pliometrik egzersizler Kontrol grubu ise sadece kendi programlarındaki atletizm antrenmanını yapmıştır. Antrenmanlar öncesi ve sonrası iki ölçüm alınmıştır. Deneklerin anaerobik güç özelliklerinin belirlenmesinde dikey sıçrama testleri, aerobik güç ölçümlerinde ise Cooper testi uygulanmışır. Verilerin değerlendirilmesinde bağımlı iki örneklem karşılaştırılmasında ortalama, ortanca, değerlerinde Wilcoxon t testi, iki grubun karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Yapılan 8 haftalık antrenman programı sonucu deney grubunun anaerobik güç ortalaması antrenman öncesi 50.56± 9.08 km.m/sn iken, antrenman sonrası 56.45± 10.00 km.m/sn olarak bulunmuştur (p0.05). Antrenman sonrası deney ve kontrol grubu arasında anaerobik güç açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur ( p0.05). Sonuç olarak; 11-13 yaş grubu bayan atletizm sporcusu çocukların, atletizm antrenmanları ile birlikte yapılan 8 haftalık pliometrik antrenmanların anaerobik güç değerlerine olumlu yönde etkisi olduğuna, aerobik güce ise anlamlı bir etkide bulunmadığı tespit edilmiştir. Anahtar kelimeler 1. Pliometrik antrenman 2. Atletizm 3. Anaerobik güç 4. Aerobik güç
Özet (Çeviri)
In this study, with the aim of determining the effect of eight-weeks specially prepared plyometrics training on the aerobic and anaerobic powers of sportswomen ( 11 to 13 age) in running branch of athletics, experimental study including control group, pre-test, postest was conducted. 24 sportswomen ranging in age from 11 to 13, 12 of whom from experimental group (who participated into plyometrics training program and athletics training together) and 12 of whom from control group (who only continune with the athletics training) were taken to the study. The study was carried out along with the normal athletics training in the season preparation stage. Sportswomen in the experimental group exercised specially designed additional plyometrics exercises within their training program twice a week with a total duration of 8 weeks whereas control group only exercised their own athletics training. Two measures were taken before and after the training In order to determine the anaerobic power properties of the subjects, vertical leaping tests was applied, whereas for the measuring of the aerobic power properties Cooper Test was applied. In the evaluation of the data, mean test was conducted to compare two dependent samples, Wilcoxon t test was conducted in median values, Mann-Whitney U test was conducted to compare two groups. After 8 weeks training program, the mean anaerobic power property of the experimental group was 50.56± 9.08 km.m/sn before training whereas it was found as 56.45± 10.00 km.m/sn after the training. In the control group, anaerobic power mean was 46.13± 8.72 before training whereas it became 46.83± 7.18 after the training ( p>0.05). With regard to anaerobic power between experimental and control group after the training, statistically significant difference was found ( p0.05). In conclusion, it has been found that eight weeks-pliometrics training which was made with athletism training of 11-13 age group women athletism sportswomen has a positive effect on anaerobic power values whereas they don?t have significant effect on aerobic power. Key words, 1. Plyometrics training 2. Athletics 3. Anaerobic power 4. Aerobic power