Üniversite düzeyindeki güreşçilerde kısa süreli sıvı kaybının performansa etkisi
The effect of liguid loss to the performance of the wrestlers at universities
- Tez No: 344412
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN SÜEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Aksaray Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 105
Özet
Aksaray Üniversitesi Besyo, Niğde Üniversitesi Besyo, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Besyo`da okuyan elit güreşçi sporcular üzerinde gerçekleştirilen bu çalışmada, günümüz güreş müsabakalarında uygulanan hızlı vücut ağırlığı kaybetme metotlarının performansa nasıl etki edeceği araştırılmıştır.Araştırmaya Aksaray, Niğde, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi BESYO bölümlerinde okuyan 20 elit güreşçi katılmıştır. Güreşçiler, 10 güreşci antrenman, 10 güreşci sauna grubu olmak üzere 2 gruba ayrıldılar. Araştırmada ölçümler üç aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir.Birinci aşamada her iki gruptaki güreşçilerin boy uzunluk ölçümleri, durarak uzun atlama, dikey sıçrama, el kavrama kuvveti, barfiks (kol çekme), piyolet, görsel ve işitsel reaksiyon zamanı, vücut yağ yüzdesi ile idrar yoğunluğu analizi ölçümleri yapılmıştır.İkinci aşamada sauna grubuna sauna yoluyla antrenman grubuna antrenman yoluyla ortalama %3 oranında vücut ağırlığı kaybettirilmiş ve ölçümler yapılmıştır. Üçüncü aşamada ise sporculara verilen yaklaşık 15 saatlik toparlanma süresini takiben aynı testler 3. kez tekrarlanmıştır. İkinci ölçümlerde antrenman grubunda ortalama % 3.20 ve sauna grubunda da % 3.75' lik vücut ağırlığı kaybı tespit edilmiştir.Toparlanma süresi sonunda telafi yüzdeleri sauna grubunda barfiks (kol çekme) (% 93.23), dikey sıçrama (%99.65), durarak uzun atlama (%99.81), idrar yoğunluğu analizi (%99.82,), el kavrama kuvveti (%95.22), piyolet (%95.45), görsel reaksiyon (%98.83), işitsel reaksiyon zamanı (%97,80) ve vücut yağ yüzdesi (%81.96) olarak bulunmuştur.Antrenman grubunda ise barfiks (kol çekme) (%99.12), dikey sıçrama (%97.13), durarak uzun atlama (%99.83), idrar yoğunluğu analizi (%98.95), el kavrama kuvveti (%99.14), piyolet (%97.13), görsel reaksiyon zamanı (%99.22), ve işitsel reaksiyon zamanı (% 95.11) ve vücut yağ yüzdesi (%78.17) olarak bulunmuştur. Elde edilen telafi yüzdelerine bakıldığında antrenman grubundaki sporcuların daha iyi düzeyde kaldıkları tespit edilmiştir.Bu çalışma ile ölçümleri yapılan elit düzeydeki güreşçi sporcularda, hızlı vücut ağırlığını kaybetmenin sauna ve antrenman grubunda performans kaybına neden olması sebebiyle önerilemeyeceği, ancak vücut ağırlığı önem arz eden spor dallarında zorunlu kalınırsa saunaya nazaran antrenman yoluyla vücut ağırlığını düşürmenin tercih edilebilirliği ortaya çıkmıştır.2013, 102Anahtar kelimeler1. Dehidrasyon2. Aerobik3. Anaerobik4. Max. VO2
Özet (Çeviri)
In this study on the elite wrestlers who have been studying at the University of Aksaray Sport Academy, Niğde Sport Academy and Kırşehir Sport Academy, it has been investigated how the effects of the fast weight loosing methods (via dehydration) applied in today?s wrestling competitions influence performance.20 wrestlers, 17 (of whom) from Aksaray University and 2 (of whom) from Kırşehir University and 1 (of whom) from Niğde University were taken as the subjects in the study. The wrestlers are divided into two groups; 10 wrestlers were assigned as the training group and 10 of them as sauna groups. The measurements were done in three processes. In the first process, groups? height measurements, standing long jump, vertical jump, hand grip, pull-ups, piyolet, visual and auditory reaction time, concentration analysis of the urine and the percentage of body fat were measured.In the second process each group was made to lose 3 % weight, the sauna group through sauna and the training group through training, the same test was applied again. In the third process, the same tests were applied again after a 15- hour recovery time for the third time. In the second measurement, approximately 3.20 % weight loss in the training group and 3.75 % weight loss in the sauna group was determined.After the recovery time, the compensation percentages of the sauna group in the horizontal bar(% 93.23), vertical leaping (%99.65), standing long jump (%99.81), urine analysis (%99.82,), hand strength (%95.22), piyolet (%95.45), visual reaction time(%98.83) auditory reaction time (%97.80), percentage of body fat (%81.96) were determined.In the training group, the compensation percentages of the sauna group in the horizontal bar (%99.12), vertical leaping (%97.13), standing long jump (%99.83), urine analysis (%98.95), hand strength (%99.14), piyolet (%97.13), visual reaction time (%99.22), auditory reaction time (% 95.11), percentage of body fat (%78.17) were determined. Considering the compensation percentages, it can be concluded that the sportsmen in the training group were in a better level than the others.In this study, measurements made on elite wrestlers, it is seen that rapid loss of body weight is not suggested through sauna and training due to they cause the loss of performance but to lose weight through training according to sauna is preferable in sports in which body weight is important.2013, 102Keywords1. Dehydration2. Aerobik3. Anaerobik4. Max. VO2