Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yasama sürecinde komisyonlar
Comittees of Turkish Parliament on legislation process
- Tez No: 344421
- Danışmanlar: PROF. MUHARREM KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yasa tasarı ve tekliflerinin üzerinde çalışmaların yapıldığı ve bunların son halini aldıkları yer meclis komisyonlarıdır. Bu anlamda komisyonlar yasa yapım sürecinin en önemli evrelerinden birinde rol alırlar. Bu yüzden komisyonlar parlamento faaliyetinin yürütülmesinde çok büyük öneme sahiptir. Günümüzde komisyonlar, parlamentoların vazgeçilmez unsuru haline gelmişlerdir. Bu nedenle komisyon çalışmalarını, demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez unsuru olan siyasi partilerin komisyon faaliyetlerine nasıl katıldıklarını yakından incelemek gerekmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'de komisyonların yasama faaliyetine katkıları, çalışma biçimleri, genel kurula ne şekilde etki ettikleri kapsamlı bir biçimde ele alınmıştır. Parlamento ve Komisyonların tarihçesinden başlayarak, komisyonların teşekkülü, çalışma şartları, çalışmalarının Genel Kuruldaki yansıma biçimleri, sistematik bir şekilde okuyucuya aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Parliamentary commissions are the places where draft laws and proposals are argued and finalized. In this sense, commissions play a role in one of the most important stages of the process of law making. So commissions have great importance in the conduct of parliamentary activities. Nowadays, commissions have become an indispensable element of parliaments. For this reason, the work of the commissions and how political parties, which are indispensable element of democratic political life, participate to activities of commission are needed to be closely examined. In this study, the contributions of commissions to the legislative actions, working methods, the way that they affect the general assembly are discussed in a comprehensive way. Starting from the history of the Parliament and the commissions; formation of commissions, working conditions, how workings reflect to General Assembly are tried to be conveyed to the reader in a systematic way.