Ceza Hukukunda çocuk yargılaması
In Criminal Law juvenile justice
- Tez No: 344420
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET NİHAT KANBUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Çalışmamızın ana konusunu, Türk Hukukunda çocukların muhakemesi ve bu muhakemeye ilişkin özel durumlar oluşturmaktadır. Bu özel durumlar tespit edilirken, genel olarak ulusal hukuk sistemi ile uluslararası hukuktaki düzenlemeler, bu düzenlemelerin tarihi gelişimi, çocuk mahkemeleri, bu mahkemelerin yapısı, çocukların ceza sorumluluğu, soruşturma ve kovuşturma evreleri, çocuklar hakkındaki özel düzenlemeler, bu düzenlemelerin kapsamı ile büyüklere göre farklılık gösteren usul ve esas kuralları açıklanmış, konular özellikle, Yargıtay kararlarıyla da desteklenerek teori ve uygulama birlikte ele alınmıştır. Çalışmayla amaçlanan konuya ilişkin teorik düzenlemeler bağlamında uygulamanın nasıl geliştiğini ve son aşamada nasıl bir uygulamanın benimsendiğini tespit ederek, bu hususa ilişkin olarak ortaya çıkan hukuka aykırı durumları tespit edip, buna ilişkin çözüm yollarını ortaya koymak ve konuya ilişkin düzenlemeleri toparlayarak çocuk muhakemesinin gelişmesine az da olsa katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Main topic of our study is the judgement of children in Turkish Law and the special conditions relevant to this judgement. When determining those special conditions; national law system and regulations in the international law, historical development of those regulations, juvenile courts, structure of those courts, penal responsibility of children, inquirement and prosecution phases, special arrangements as regards children, procedure differing from the scope of those arrangements, and subjects whose essential rules were declared have been discussed most especially by taking support from Supreme Court's decision together with the theory and practise. The goal of the study is to determine the illegitimate conditions by ascertaining how the practise has developed in the context of theoric arrangements relevant to the subject and which practice has been adopted at the final phase, and to find solutions for this and contribute to the development of juvenile courts by putting the relevant regulations together.