Türkiye Grameen Mikrofinans Programının (TGMP) kadın yoksulluğu ve girişimciliği üzerine etkilerinin Antalya ili bağlamında araştırılması
A research on the effects of Turkey's Grameen Microfinance Program on women's poverty and entrepreneurship in Antalya
- Tez No: 344423
 - Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE FULYA DENİZ SARVAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sosyoloji, Sociology
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu tezin amacı, dünyada ve Türkiye?deki kadın yoksulluğunun nedenlerini ortaya koymak, bunlarla ilgili mücadele yöntemlerini, kadın girişimciliği destek programlarını, sosyal girişimcilik ve mikro kredi programlarını incelemek ve kadın yoksulluğuna bir çözüm olarak düşünülen mikro kredi programlarının bu hedeflerini ne ölçüde gerçekleştirdiklerini irdelemek olarak belirlenmiştir. Bu tez çalışmasında kadın yoksulluğu ve kadın girişimciliği ile ilgili literatür incelenerek dünyada ve Türkiye?de kadın girişimciliğini geliştirmeye ve kadın yoksulluğunu azaltmaya yönelik programlar ve bunları yürüten kurum ve kuruluşlar özetlenmiş, ayrıca Antalya?da yürütülen Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP) mikro kredi programından yararlanan kadınlar üzerine yürütülen bir saha çalışmasının bulguları raporlanmıştır. Bu saha çalışmasının amacı, Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP) mikro kredilerinin kadın girişimciliği ve yoksulluğu üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanılması gerekli görülmüştür. Araştırmanın kapsamı TGMP Antalya Şubesi?nden mikro kredi kullanan kadınlarla sınırlı tutulmuştur. Bu şubeden mikro kredi kullanan 414 kadınla ilgili profil bilgilerinden yararlanılmış, saha çalışmasında bu ana kütleyi temsilen 67 kadın ile yüz yüze görüşme yoluyla toplanan veriler kullanılmıştır. Bu kapsamın sınırlılığı TGMP Antalya Şubesi?nin henüz bir yıllık bir geçmişi olması ve bu süre içinde mikro kredi kullanımının kadın yoksulluğu ve girişimciliği üzerindeki etkileri ile ilgili bulgularla yetinme gerekliliğinden kaynaklanmaktadır. Araştırmanın saha çalışmasında ulaşılabilen 67 kadının büyük çoğunluğunun aileleri ile birlikte açlık sınırı ile yoksulluk sınırı arasında, genellikle kiralık bir evde yaşamakta oldukları, temel gıda maddelerini almakta zorlandıkları, mikro kredi ile evde el örgüsü, takı, vb. hediyelik eşya ürettikleri veya eşarp, şal, iç çamaşırı, kozmetik gibi hazır ürünler satmakta oldukları tespit edilmiştir. Bu araştırmanın bulguları incelenen örneklemle sınırlı olmakla birlikte, mikro kredi kullanımının kadınları yoksulluktan kurtarmaya yeterli olmamakla birlikte, onlara belli bir girişim gücü kazandırdığını ve hayatlarını genellikle olumlu yönde etkilediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The main objectives of this thesis are to describe the reasons for women?s poverty, the methods to challenge it and to outline the programs for women?s enterpreneurship including social enterpreneurship and micro credit programs. The thesis also analyzes how micro credit programs help allevate women?s poverty. This thesis presents a summary of the literature review of women?s enterpreneurship in Turkey and in the world, and programs and institutions which work to overcome women?s poverty. Furthermore, a field research is conducted with the women who benefit from the Turkey Grameen Microfinance Program (TGMP) in Antalya. The aim of this field research is to research the effects of TGMP micro credits on women?s enterpreneurship and poverty. The scope of the research is limited to women who use TGMP?s micro credit in Antalya. In depth interviews are conducted with 67 out of 414 women who use micro credit in TGMP?s Antalya chapter. Both qualitative and quantitative methods are used in the analysis of the research. The limitation of this research is that this TGMP chapter in Antalya is relatively new (it is founded a year ago) and so the effects of the project on poverty and enterpreneurship of women is short-termed. These women - who migrated to Antalya for economic reasons - either live under the povery line or under extreme poverty, live in rental homes, can barely afford basic food and nutritions and use micro credit to finance their business. These businesses include knitting, making accessories etc., and selling products such as cosmetics, scarfs and lingerie. Some women make lacework, embroideries, pico, and knitted textiles at home by order. Limited by the sample of this research, it can be stated that micro credit use is not enough to allevate poverty but it helps women with entrepreneurship skills and has positive effects on their lives.