Is financial supervision successful enough in Europe?
Mali denetim Avrupa'da yeterince başarılı mı?
  1. Tez No: 344426
  2. Yazar: HÜLYA DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Son zamanlarda uluslararası finansal sistemin kırılganlığı ile ilgili, Ekim 1987 yılında borsa krizi ve yakın tarihli gayrimenkul çöküşü gibi artan bir ilgi var. Bu nedenle, finansal istikrar çerçevesi ekonomik çevrede önemli bir rol oynar. Mishkin, asimetrik bilgi analizi ile son kredi mercii rolünün (LOLR) önemli olacağını ortaya koymaktadır. Analiz finansal krizle basa çıkmayı göstermektedir. Geçmiş deneyimlere dayanarak, merkez bankaları finansal krizi önlemek için son kredi mercii (LOLR) rolünün sorumluluğunu alabilir. Ayrıca, finansal kriz yayıldığında merkez bankaları arasındaki işbirliği krizin bir ülkeden diğerine yayılmasını engellemek için çok önemli olacaktır. Düzenleyici otoriteler ve düzenleyici gereksinimlerin standardizasyonu arasında daha yakin bir işbirliği daha uygun bir düzenleme sağlar. İlk olarak, finansal krizin bir tekrarı halinde, finansal krizin nedenlerini anlamak gereklidir. Bir finansal krizin nedenleri üzerindeki ortak görüş küresel makro-ekonomik dengesizlikler ve düzenleme, denetim ve kurumsal yönetim başarısızlıkları ile birlikte finansal yeniliktir. Bu bağlamda, AB düzeyinde, Avrupa Merkez Bankası, ulusal merkez bankaları ve denetim otoriteleri bir mikro veya makro-ihtiyati denetimin var olup olmadığı önemli bir yer tutmaktadır. Bazı alternatif yaklaşımlar da denetim için Avrupa finansal sistemde değerlendirilmiştir. Ne ayrı kurumlar ne de bütünleşmiş olanları finansal krizle başa çıkmada kilit noktaları değildir. Bu çalışma, açık bir şekilde işbirliği, koordinasyon ve bilgi paylaşımının önemini üzerinde duruyor.
Özet (Çeviri)
In recent years there has been an increasing concern with the fragility of the international financial system such as the stock market crash in October 1987 and the recent collapse of the real estate. Therefore, the financial stability framework plays a significant role in the economic environment. Mishkin, with the asymmetric information analysis, puts forward a lender of last resort role (LOLR) should be essential. The analysis denominates to deal with financial crisis. With regard to the past experiences, central banks can take the responsibility of the LOLR role to prevent financial crisis. Besides, when the financial crisis is widespread, cooperation among central banks shall become crucial in order to stop it from spreading from one country to another. The closer cooperation among regulatory authorities and standardization of regulatory requirements ensure the more appropriate regulation. In the first place, understanding causes of the financial crisis is necessary in case of a repetition of the financial crisis. The common belief on the reasons of a financial crisis is global macro-economic imbalances and financial innovation together with failures in regulation, supervision and corporate governance. In this regard, the ECB, national central banks and supervisory authorities at EU level take an important place whether there is a micro- or macro-prudential supervision. Some alternative approaches have been evaluated for supervision in the European financial system as well. Neither separate institutions nor the integrated ones are not the key points in dealing with the financial crisis. This study focuses explicitly on the importance of the cooperation, coordination and information sharing.