Cumhuriyet Dönemi'nde Van Gölü havzası'nda (Van-Bitlis-Muş) yapılan kamu harcamaları ve yatırımlar (1923-1950)
Public expenditures and investments made in lake Van basin (Van-Bitlis-Mush)during the republic period (1923-1950)
  1. Tez No: 344579
  2. Yazar: ABDULAZİZ KARDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL SÜRMELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Türk İnkılap Tarihi, Economics, Public Administration, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 502
Özet
Cumhuriyet'in ilk yıllarında Türkiye'de kalkınmış bölge bulunmamaktaydı. Bunun en önemli sebebi önceki dönemde art arda gelen savaşların yol açtığı büyük yıkımlardı. Bu dönemde ülkeyi yöneten kadro yeni devlet felsefesine uygun olarak imkânların elverdiği ölçüde yatırımlar yaparak bir kalkınma hamlesi başlatmıştı.Bu çerçevede Van Gölü Havzası'nda da Cumhuriyet Hükümetleri'nin öncelikleri arasında yer alan bayındırlık faaliyetleri başlatılarak; karayolu ve demiryolu alanlarında yatırımlar yapılmıştı. Bunun yanında uzun yıllar ihmal edilmiş olan Van Gölü İşletme İdaresi'nin yapısı ve işleyişi yeniden düzenlenerek; daha faydalı faaliyetlerde bulunması sağlanmıştı.Cumhuriyet Hükümetleri tüm ülkede olduğu gibi Van Göl Havzası'nın asayiş sorunlarının çözümüne de önem vermişti. Ayrıca buradaki eğitim-kültür faaliyetleri çerçevesinde her kademedeki eğitim kurumlarının açılması için gereken ödenekler sağlanmıştı. Bu dönemde halkın sağlığını tehdit eden salgın hastalıklarla mücadele edilmiş ve önemli merkezlerde hastaneler yapılmıştı.Bu dönemde Van Gölü Havzası'nda varlığı tespit edilen petrol, kömür ve demir gibi önemli yer altı kaynaklarının işletilmesi için çalışmalar yapılmıştı. Havza'nın önemli geçim kaynağı konumunda olan tarım ve hayvancılıkta geleneksel yöntemlerin yerine daha fazla gelir sağlayan modern yöntemlerin yerleşmesine çalışılmıştı. Böylece bu dönemde Cumhuriyet Hükümetleri, Van Gölü Havzası'nda birçok alanda kamu harcamaları ve yatırımlar yaparak; buranın kalkınması için ilk önemli adımları atmıştı.
Özet (Çeviri)
There were no developed regions in Turkey in the early years of the Republic. The most important reason for this is caused by successive wars and their destruction in the previous periods. In accordance with the new philosophy of the state that ruled the country during this period, the government started a development initiative launched by making investments to the extent possible.In this context, in Lake Van basin, the Republic launched public works activities which were one of the priorities of the governments of the Republic and made investments in the areas of road and rail. In addition, Lake Van administration which has been neglected for many years was rearranged on the grounds of structure and functioning, so more beneficial activities have been provided.The Governments of the Republic gave importance to solving the problems of law and order in Van Lake basin, as well as all over the country. In addition, within the framework of cultural activities at all levels of educational institutions, education grants were provided. During this period, there was a fight against infectious diseases that threaten public health and building new hospitals in major centers.During this period, the detected underground resources such as oil, coal and iron in Lake Van Basin, studies were made for the operation of these mines. In the areas of agriculture and animal husbandry, rather than traditional methods the government tried to establish modern methods for providing more revenue. Thus, the Governments of the Republic in this period, made investments in many areas in Lake Van basin and had taken the first important steps for the development of this place.