Firma düzeyinde riske karşı duyarlılığın beklenti teorisi ile açıklanması
Explained by the theory of prospect against risk sensivity on firm level
- Tez No: 344722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Risk ve getiri arasındaki ilişki, geçmişten bugüne birçok araştırmacı tarafından incelenmekte olan konuların başında gelmektedir. Geleneksel finans teorileri açısından ele alınan ilişki beklenen fayda teorisine alternatif olarak Kahneman ve Tversky tarafından geliştirilen beklenti teorisi açısından incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı firma düzeyindeki risk-getiri duyarlılığının beklenti teorisiyle incelenip açıklanmasıdır. Firmanın risk-getiri duyarlılığını beklenti teorisiyle açıklamak için Panel Data analizinden yararlanılmıştır. Bu modele ilişkin veriler, Borsa İstanbul?da işlem gören sınai sektöründeki firmaların 2003-2012 yılları mali tablolarından elde edilmiştir. Bu yıllara ait 12 aylık veriler ele alınmıştır. İlk olarak, mali tablo verilerinden yararlanılarak öz sermaye karlılığı ve risk hesaplamaları yapılmıştır. Daha sonra çeşitli test ve analizler yardımıyla firmaların riske karşı duyarlılıkları ölçülmüştür. Sonuç olarak firmaların risk alarak büyümeyi tercih ettikleri gözlemlenmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Risk ve Getiri, ,Panel Data Analizi, Öz Sermaye Karlılığı, Beklenti Teorisi, , Mali Tablo Verileri
Özet (Çeviri)
Risk and return relationship is the most attractive subject for the researcher now as like in the past. Traditional finance theories discussed in terms of the relationship, as an alternative to expected utility theory developed by Kahneman and Tversky been discussed, in terms of expectancy theory.The aim of this study, to determine and explain the sensivity on firm level with prospect theory.We were used to Panel Data analyses to explain the firms? risk-return sensitivity with the Prospect Theory. The data on this model, Borsa İstanbul stock- exchange traded companies in the industrial sector in the years 2003-2012 were obtained from the financial statements. We discussed about 12 monthly data. Firstly, the profitability of the financial statements of equity and risk calculations were made using the data. After that, with the help of the various tests and analyses of companies measured their sensitivity to risk. As a result,observed that firms prefer to grow by taking risks. KEYWORDS Risk-Return, Panel Data Analysis,Profitability of Owner's Equity, Prospect Theory, Financial Statement Data