Sinemada Oscar ödülleri ve Oscar ödülü almış kostüm tasarımcıları
Oscar awards in cinema and costume designers who were awarded with Oscar awards
  1. Tez No: 344757
  2. Yazar: MELTEM ÜÇKARDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM RUHSAR TEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 644
Özet
Kostüm, gerek tiyatro gerek sinema olmak üzere tüm sahne sanatlarının olmazsa olmazlarındandır. Çünkü seyirciye anlatılmak istenen olaylar ancak seyircilere doğru duyguyu hissettirmek ve doğru algıları düşündürmek ile mümkün olur. Bu noktada, seyircinin kendini oyuna-sinemaya katılmış hissedebilmesi için kostümler, anlatılmak istenen döneme uygun olmalıdır. Aksi takdirde film inandırıcılığını yitirir. Bu çalışmada amaç, Sinema tarihinin en önemli ödüllerinden biri olan Oscar (Akademi) Ödülleri kapsamında kostüm tasarımcılarını ve eserlerini incelemektir. Anahtar Kelimeler : Oscar Ödülü, Kostüm, Kostüm Tasarımcısı.
Özet (Çeviri)
The costumes are a must in all performing arts including both theatres and cinema since the occurrences which are desired to be recited to the audience is only possible via making the audience feel the right emotion and think of the right perception. At this point, the costumes must be convenient with the period which is desired to be recited for the audience to feel that they are participating in the performance-cinema. Otherwise, the movie will lose its demonstrativeness. The purpose in this work is to examine the costume designers and their works in scope of Oscar (Academy) Awards, one of the most important awards in the history of cinema. Key Words : Oscar Award, Costume, Costume Designer